Cząstki uderzą w Ziemię dziś około 13.00. Największa erupcja na Słońcu od 5 lat.

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POGODA, POLSKA, ŚWIAT

Już od dzisiaj od około godziny 13 czasu polskiego, Ziemię zaczną bombardować naładowane cząstki wyrzucone w przestrzeń przez największy od 5 lat wybuch na Słońcu – poinformowały w środę władze amerykańskie z NASA/SDO/AIA.

Erupcja, która nastąpiła we wtorek wieczorem, była na tyle silna, że może zakłócić łączność satelitarną, działanie urządzeń GPS oraz sieci przesyłowych energii elektrycznej.

March 6, 2012 X5.4 flare, captured by the Solar Dynamics Observatory (SDO) in the 171 Angstrom wavelength. Credit: NASA/SDO/AIA

Przewoźnikom lotniczym zalecono zmianę tras ich samolotów tak, aby nie przebiegały nad rejonami polarnymi. Zdaniem amerykańskiej agencji kosmicznej NASA astronauci przebywający w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nie powinni być zagrożeni.

Według amerykańskiej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA) skutki erupcji zaczną być odczuwalne poczynając od czwartku, od godz. 13 czasu polskiego i potrwają aż do piątku.

Naładowane cząstki uderzą w Ziemię z szybkością 6,44 mln km/godz. i wywołają wyjątkowo spektakularne zorze polarne, które powinny być najlepiej widoczne w Azji Środkowej – powiedział Joseph Kunches z NOAA. Dodał, że obecna burza na Słońcu jest prawdopodobnie najsilniejsza od grudnia 2006 r.

Organizmy żywe na Ziemi chronione są przed wybuchami na Słońcu przez pole magnetyczne naszej planety.

„Nasilenie erupcji na Słońcu – ostatnia miała miejsce 23 stycznia – jest normalnym zjawiskiem związanym z 11-letnim cyklem jego aktywności, którego najbardziej intensywny okres powinien przypaść na rok 2013” – powiedział rzecznik NASA. Okresy wzmożonej aktywności następują na przemian z okresami „uśpienia” Słońca.

PAP – Nauka w Polsce/NASA

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry