50 lat filmu „Noż w wodzie”

AKTUALNOŚCI, FILM, GWIAZDY, POLSKA, ROZRYWKA

Minęło 50lat od momentu, gdy na ekrany polskich kin wszedł debiutancki film Romana Polańskiego. Był to także debiutancki film z innego powodu – jako pierwszy polski obraz otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Zresztą po tej nominacji reżyser dostał propozycję nakręcenia amerykańskiej wersji filmu.

Jak mówił Polański jego pierwszy film fabularny miał być filmem „chłodnym, mózgowym, wyspekulowanym, skonstruowanym precyzyjnie, niemal formalistycznie”. Scenarzystą filmu był Jerzy Skolimowski. Dwie główne role zagrali Leon Niemczyk i Zygmunt Malanowicz.
Zresztą Leon Niemczyk po latach wspominał, że mimo tego iż grał jedną z głównym ról to nigdy nie było mu dane obejrzenie scenariusza, a między aktorami krążyły jedynie luźne kartki, które uzupełniane były na bieżąco.

Rolę damską zagrała Jolanta Umecka, którą Polański miał zauważyć na basenie Legii w Warszawie. Film, mimo zachwytów jakie wzbudził za granicą, został chłodno przyjęty w Polsce, a sam towarzysz Gomułka ocenił film i postacie w nim występujące jako „niereprezentatywne” dla ogółu społeczeństwa.

Źródło: filmpolski.pl/film.interia.pl
Tamara Barriga

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry