Lewitujące domy w Japonii?

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Częstotliwość nawiedzających Japonię kataklizmów jest duża. I choć nie można powstrzymać katastrof żywiołowych, Japończycy opatentowali sposób, by złagodzić ich efekty. Szansą na zminimalizowanie strat spowodowanych przez klęski żywiołowe są ,,lewitujące’’ budynki, które mogą unosić się nad ziemią dzięki specjalnej sieci czujników, kompresorowi sprężającego powietrze oraz dzięki charakterystycznemu fundamentowi, który w momencie sytuacji zagrożenia dzieli się na stabilną część podziemną oraz na część poruszającą się wraz z lewitującym budynkiem.

stock.xchng


Budowla posiada czujnik trzęsienia ziemi, który określa, czy ruchy podłoża są niebezpieczne. Jeżeli tak jest, to kompresor w ciągu pół sekundy wtłacza powietrze między części fundamentu. To powoduje podnoszenie się budowli na 4 cm, a powstała poduszka powietrzna zabezpiecza budynek przed wstrząsami.

Wykonawcą projektu antysejsmicznego jest firma Air Danshin Systems Inc. I choć sam pomysł zrodził się już w 2005r., to prace nad projektem i jego realizacja rozpoczęła się dopiero po tragedii w Fukushimie(2011r.). Obecnie powstało już 88 takich systemów. Być może jest to przyszłościowy wynalazek i choć drogi, opłaci się bardziej niż ponowne stawianie nowych budynków po katastrofach.

Aleksandra Kurzyńska

Gadzetomania.pl, tvp.info

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry