NIntendo Wii pomaga rozpoznawać kręcz szyi

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZDROWIE I URODA

Kontroler od konsoli Nintendo Wii może być stosowany do diagnozowania dzieci z nieprawidłową pozycją głowy, spowodowaną przez choroby oczu – informuje pismo „Investigative Ophtalmology & Visual Science”.

Kręcz szyi (po łacinie torticollis) to zwykle skutek pierwotnych lub wtórnych zmian w obrębie mięśni szyi lub kręgosłupa szyjnego. Głowa i szyja są przymusowo przechylone w stronę barku, z ewentualnym skręceniem w stronę przeciwną. Zaburzenie to pojawia się u około 1,3 proc. dzieci.

Jedną z przyczyn kręczu może być kompensowanie wady wzroku. Podstawowe znaczenie ma pomiar kąta, pod którym ustawiona jest głowa – na podstawie takich badań można określić, czy zmiany się nasilają i czy wskazana jest interwencja chirurga. W przypadku ruchliwych dzieci wykonywanie miarodajnych pomiarów nie jest łatwym zadaniem.

Zdaniem Jeonga – Min Hwanga z uniwersytetu w Seulu, idealnym rozwiązaniem może być cyfrowy pomiar na podstawie danych z kontrolera Wiimote, wyposażonego w czujnik ruchu, przyspieszeniomierz i sensor optyczny (kamerę z filtrem podczerwieni). Naukowcy wykorzystali dwa kontrolery Wiimote, aby stworzyć działający w podczerwieni układ, który pozwala zmierzyć kąt ustawienia głowy. Oba kontrolery są połączone z komputerem. Skuteczność tego rozwiązania porównano z powszechnie używanym w szpitalach przyrządem pomiarowym CROM podczas badań na zdrowych dorosłych osobach. W obu przypadkach wyniki okazały się podobne.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry