Odwołano powitanie irańskiego zdobywcy Oscara

AKTUALNOŚCI, FILM, ROZRYWKA, ŚWIAT

Irańskie władze zdecydowały się odwołać powitanie nagrodzonego Oscarem, za najlepszy film nieanglojęzyczny, reżysera Asghara Farhadiego. Wcześniej władze ogłosiły nagrodę „zwycięstwem nad syjonistami” i oznakę osłabienia niezasłużonych izraelskich wpływów w Ameryce ponieważ izraelski film „Hearat Shulayim” również pretendował do otrzymania nagrody.

Photo credit: Greg Harbaugh / ©A.M.P.A.S

Jednak z drugiej strony część irańskich konserwatystów uznała, że ukazane w filmie wątki nierównego traktowania płci czy pragnienia opuszczenia kraju przez niektórych Irańczyków kłóci się z tym co naprawdę dzieje się w Iranie. Stowarzyszenie Irańskich Reżyserów Filmowych oraz Rada Producentów Filmowych wydały oświadczenie, w którym skrytykowano decyzję o wycofaniu zgody na powitanie reżysera. Taka zgoda rządu jest niezbędna by zorganizować jakiekolwiek wydarzenie w Iranie.

W ubiegłym roku inny reżyser filmowy Dżafar Panahi, który wcześniej został nagrodzony m.in. w Cannes i Wenecji, został skazany na 6-letni areszt domowy i 20-letni zakaz kręcenia filmów ponieważ władza uznała, że w swoich filmach uprawiał on przeciwko niej propagandę.

Źródło: cbc.ca
Tamara Barriga

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry