Wenus i Jowisz znowu razem na wieczornym niebie – zaplanuj obserwacje!

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POGODA, POLSKA

W najbliższych dniach na sferze niebieskiej dojdzie do efektownego spotkania Wenus i Jowisza – poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Photo Credit: NASA, ESA, and Erich Karkoschka (University of Arizona)


Jak przypomniał astronom, obecnie najjaśniejszymi planetami na niebie są Wenus i Jowisz. „Wenus świeci z blaskiem -4,2 magnitudo i jest najjaśniejszym po Słońcu i Księżycu obiektem na niebie. Jowisz – największa planeta Układu Słonecznego – świeci prawie 8 razy słabiej od Wenus, ale wciąż 1,7 raza jaśniej od najjaśniejszej gwiazdy nieba, czyli Syriusza” – opisał.

Dr Olech zapowiedział, że najbliższy tydzień to czas, kiedy Jowisz i Wenus zbliżą się do siebie na sferze niebieskiej. Do największego zbliżenia dojdzie 13 marca o godzinie 23.26. Wtedy oba ciała będzie dzielił dystans tylko 3 stopni.

„Obie planety widać doskonale wieczorem. Godzinę po zachodzie Słońca, czyli około godziny 18.30 naszego czasu, oba ciała świecą jasno 30 stopni nad zachodnim horyzontem. Wieczorem trudno je pomylić z jakimś innym obiektem, bo to one są najjaśniejszymi ciałami na niebie. Jaśniejszy od nich Księżyc wschodzi dopiero przed północą” – powiedział naukowiec.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry