Kolejny wybuch na Słońcu zaliczany do klasy M7

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POGODA, POLSKA, ŚWIAT

Skrywający się właśnie za zachodnim skrajem tarczy Słońca obszar nr 1429 nie przestaje być aktywny i popisuje się kolejnymi dużymi eksplozjami – informuje serwis SpaceWeather.com.

Photo: NASA

Obszar na powierzchni Słońca oznaczony numerem 1429 stał się najbardziej aktywnym regionem w tym cyklu aktywności słonecznej. Popisał się w sumie kilkoma wybuchami należącymi do najwyższych klas X i M, a także szeregiem mniejszych eksplozji.

Rejon ten znajdował się wczoraj na zachodnim brzegu tarczy naszej dziennej gwiazdy i w ciągu najbliższych kilku godzin schowa się na niewidocznej z Ziemi stronie Słońca.

Niejako na pożegnanie obszar ten popisał się kolejnym potężnym wybuchem. Dnia 13 marca o godzinie 18:41 naszego czasu pojawiła się w nim eksplozja zaliczana do klasy M7. Naukowcy szacują, że naładowane cząstki wyrzucone w tym wybuchu dotrą do Ziemi 15 marca w okolicach godziny 7:20 naszego czasu. Obserwatorzy znajdujący się na dużych szerokościach geograficznych znów będą mogli liczyć na efektowne zorze polarne.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry