Po kilkusetleciach odnaleziono zaginione dzieło Leonarda da Vinci!

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, NAUKA, ŚWIAT

Odkrycia dokonali naukowcy w Palazzo Vecchio – dawnej siedzibie władz Florencji. To właśnie tam okazało się, że fresk ,,Bitwa pod Anghiari’’ da Vinciego, który przez tysiąclecia uznawano za bezpowrotnie utracony, znajduje się pod malunkiem innego renesansowego artysty.

fot.wikipedia


W Sali Pięciuset da Vinci upamiętnił scenę bitwy, która pozwoliła zyskać Florencji dominującą pozycję wśród księstw na Półwyspie Apenińskim. Niestety fresk zniknął ze ściany pałacowej sali w drugiej połowie XVI wieku, podczas wielkiej rozbudowy Palazzo Vecchio. Sala Pięciuset została przebudowana i odnowiona, a w miejscu dzieła Leonardo pojawił się fresk Giorgio Vasariego, który także przedstawiał ową bitwę.

Od tamtej pory powszechnie myślano, że dzieło zostało trwale zniszczone podczas wielkiej przebudowy.Sytuacja zmieniła się, gdy archeologowie znaleźli napis na dziele Vasariego ,,cerca trova’’(szukaj, a znajdziesz). To właśnie on był impulsem do ponownych poszukiwań obrazu da Vinciego pod obecnym freskiem.

Badacze wywiercili niewielkie dziury w dziele, by za pomocą kamer endoskopowych, zbadać, co znajduje się w pustej przestrzeni za obrazem. Udało się także pobrać próbki czarnego pigmentu, który – jak się okazało, był taki sam, jak ten stosowany przy malowaniu ,,Mona Lizy’’.

Aleksandra Kurzyńska
źródło: Tvn24.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry