Rząd Indii pozwolił kopiować lek na raka. Które kraje pójda ich śladem? Co na to ACTA?

AKTUALNOŚCI, BIZNES, CIEKAWOSTKI, GOSPODARKA, NAUKA, POLSKA, ŚWIAT

Indyjski rząd zezwolił lokalnej formie wytwarzać generyczną kopię opatentowanego leku przeciwnowotworowego, aby udostępnić go hinduskim pacjentom – informuje serwis „BBC News”.

Firma Natco Pharma będzie mogła wytwarzać i sprzedawać Nexavar (sorafenib), który zostanie udostępniony pacjentom w cenie 8800 rupii (176 dolarów) za 120 tabletek. Właściciel patentu, firma Bayer, żąda za 120 tabletek leku 28 000 rupii.

stock.xchng

Indyjskie prawo zezwala na generyczną produkcję opatentowanych leków, które są zbyt drogie, aby większość chorych mogła sobie na nie pozwolić. Przypadek Natco i Nexavaru to zastosowanie tego prawa w praktyce.

Wiele patentów na nowoczesne i skuteczne leki właśnie wygasło lub wkrótce wygaśnie, co umożliwi masowe wytwarzanie nowych generyków w krajach takich jak Indie czy Chiny. Chodzi między innymi o obniżający poziom cholesterolu Lipitor (atorwastatyna) oraz generyczną wersję atorwastatyny.

Patrząc w aspekcie ACTA co sądzicie o tym działaniu Indii ? Czy w EU musimy rzeczywiście płacić kilka razy więcej w imię patentów (aby przeżyć) ? Co o tym sądzicie ?

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry