Koniec kredytów we frankach?

AKTUALNOŚCI, BANKI, BIZNES, GOSPODARKA, POLSKA

Nordea Bank podjął decyzję o wycofaniu się z udzielania kredytów walutowych. Te postanowienie spowodowało, że z ofert polskich banków zniknęły ostatnie kredyty we frankach, a te były popularne w latach 2004-2008, a szczególnie w 2008, gdzie stanowiły aż 69% wartości nowo udzielonych kredytów. W 2011 roku ich udział został zmniejszony do 7%. Przed Nordea Bank już w 2011 takie banki jak m.in.: mBank, PKO BP, MultiBank, zrezygnowały z udzielania kredytów w tej walucie.

stock.xchng

Z badań Home Broker wynika, że ogólnie zmniejsza się liczba banków, które oferują jeszcze kredyty w euro. Zostało ich już tylko 10, a odejmując te, które wymagają, by kredytobiorca osiągał dochód w euro (Alior Bank,BOŚ i Pekao SA ), pozostaje nam tak naprawdę tylko siedem. Są to: BZWBK , Deutsche Bank, Getin Noble Bank, mBank, MultiBank, Polbank i Raiffeisen.

Nie tylko mała liczba banków oferujących kredyt w innej walucie powoduje zmniejszenie ich atrakcyjności. Wysokie wymagania wobec klientów także mogą zniechęcić. Kredyt w euro mogą otrzymać tylko osoby dobrze zarabiające. Na przykład w Deutsche Banku jest to 12 tys. zł netto na gospodarstwo domowe, a w Getin Noble Banku 6,8 tys. zł brutto na gospodarstwo.

Aleksandra Kurzyńska
PolskieRadio/Nordea

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry