Korzystasz z darmowych aplikacji na telefonie – uważaj na baterie!

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, MOBILE, POLSKA, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Jak informuje czasopismo NEW SCIENTIST około 75 proc. energii zużywanej przez bezpłatne aplikacje instalowane w telefonach komórkowych z systemem operacyjnym Android idzie na obsługę reklam oraz śledzenie położenia użytkownika.

Jak wykazał Abhinav Pathak z Purdue University w Indianie (USA), wystarczy uruchomić tylko jedną bezpłatną aplikację, aby bateria wyczerpała się w ciągu około 90 minut. Naukowiec wraz z zespołem kolegów opracował program, który analizuje zużycie energii przez poszczególne aplikacje.

Popularne aplikacje w rodzaju gry Angry Birds, Free Chess i NYTimes zużywają na swoje podstawowe funkcje tylko od 10 do 30 proc. energii – reszta jest przez nie marnowana.

Na przykład Angry Birds tylko 20 proc. zużywanej energii wykorzystuje do obsługi wyświetlacza i procesora, zaś 45 proc. – na wyznaczanie pozycji posiadacza telefonu za pomocą GPS i ściąganie adekwatnych do tej lokalizacji reklam za pomocą połączenia 3G.

Połączenie pozostaje otwarte przez około 10 sekund, nawet jeśli ładowanie danych już się zakończyło – co odpowiada za kolejne 28 proc. zużycia energii. Zdaniem Pathaka nieefektywność bezpłatnych aplikacji związana jest między innymi z wykorzystywanym przez ich twórców nieoptymalnym kodem.

Czy za wyższą jakość musimy płacić ? Czas na testy „wersji płatnej” każdego z wymienionych programów 😉

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry