Celebrities: Ryan Gosling

AKTUALNOŚCI, FILM, GWIAZDY, ROZRYWKA, ŚWIAT

Ryan Gosling, urodzony w 1980 roku w Ontario (Kanada), to obecnie jeden z najpopularniejszych aktorów młodego pokolenia. Na dużym ekranie zadebiutował w filmie „Frankenstein i ja” w 1997 roku, jednak już wcześniej zdobywał pierwsze doświadczenia na planie telewizyjnym.

W 1993 roku pokonał 17 tys. pretendentów do amerykańskiego show dla dzieci „Klub Myszki Mickey” i to akurat w tym samym czasie, gdy na planie pracowały takie przyszłe gwiazdy show-biznesu jak Christina Aguilera, Britney Spears i Justin Timberlake. Gosling wystąpił też udział w serialu młodzieżowym „Czy boisz się ciemności?” – produkcja ta mieszała elementy horroru i science-fiction. Mało kto pamięta, ale pod koniec lat 90. mogliśmy oglądać Goslinga w roli młodego Herkulesa, w serialu o takim właśnie tytule.

Sławę i rozgłos aktorowi przyniósł dopiero film „Fanatyk”, w którym wcielił się w tytułowego bohatera – młodego nazistę, zagubionego i ogarniętego nienawiścią do świata, jednak nienawiść ta jest tylko maską jaką bohater nakłada ponieważ sam jest Żydem. Po występie w tym filmie posypały się kolejne propozycje, a Hollywood stanęło przed Kanadyjczykiem otworem.

Kolejny film „Śmiertelna wyliczanka” okazał się jednak finansową klapą, chociaż rola sadystycznego mordercy, w jaką wcielił się Gosling, została doceniona przez krytyków. W drodze do pierwszej (i jak na razie jedynej) oscarowej nominacji zagrał jeszcze w romantycznym i nostalgicznym melodramacie „Pamiętnik”, a w 2007 roku za rolę uzależnionego od narkotyków nauczyciela w „Szkolnym chwycie” otrzymał nominację do najważniejszej nagrody filmowej.

Na swoim koncie ma też kilka nominacji do Złotych Globów – za rolę w „Miłości Larsa” (Gosling gra dziwnego i wyobcowanego Larsa, który zakochuje się w plastikowej lalce), „Blue Valentine” (wciela się w rolę próbującego ratować swoje małżeństwo mężczyzny) oraz za dwa ostatnie filmy „Kocha, lubi, szanuje” (w którym gra żigolaka uczącego mężczyznę, który traci swoją żonę, jak działać na kobiety) oraz „Idy marcowe” (ukazującego mroczną stronę kampanii wyborczych).

W ubiegłym roku rozgłos przyniosła mu również rola w nagrodzonym Złotą Palmą w Cannes „Drive”. Rola ta, jak i niektóre wcześniejsze, potwierdza to, że aktor zazwyczaj grywa postacie skomplikowane, wyobcowane i wewnętrznie skonfliktowane.
Oprócz aktorstwa Gosling realizuje się także jako muzyk (wokalista i gitarzysta) w grupie Dead Man’s Bones.

W 2006 roku wraz z dwójką przyjaciół w Beverly Hills otworzył marokańską restaurację o nazwie „Tagine”, którą zresztą sam przez rok remontował. W 2008 roku jak wielu innych aktorów z Hollywood brał udział w kampanii prezydenckiej Baracka Obamy. Aktor wspiera też kampanie i działania społeczne – zaangażował się w akcję PETA mającą na celu przekonanie sieci fast foodów by te zmieniły metody uboju kurcząt, w pomoc przy usuwaniu zniszczeń huraganu Katrina, wspiera organizację Invisible Children, która walczy ze wcielaniem dzieci do armii w Afryce.

Niektórzy podziwiają aktorski talent Goslinga, inni mówią, że to tylko kolejna ładna buzia w filmowym świecie, gdzie przestają się liczyć umiejętności gry aktorskiej. Mimo rozbieżnych opinii na temat tego aktora moim zdaniem ma on na swoim koncie role, które warto docenić, a przed sobą pewnie jeszcze niejeden godny uwagi film.

Tamara Barriga

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry