Mamuty znów będą stąpać po ziemi?

AKTUALNOŚCI, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZWIERZĘTA

Pomysł przywrócenia gatunku wymarłego pod koniec epoki lodowcowej może wydać się szalony, lecz może nie jest on niemożliwy? Południowokoreańscy naukowcy z Sooam Biotech Research Foundation wraz z Północno-Wschodnim Uniwersytetem Federalnym w Jakucku z Rosji planują sklonować mamuta, a dokładnie mamuta włochatego.

stock.xchng

Uniwersytety mogą stanowić świetny zespół – naukowcy z Sooam mają bowiem na swoim koncie wiele sukcesów dotyczących klonowania psów i kotów, a Jakucki Uniwersytet jest liderem w dziedzinie wydobywania szczątków z lodów północnej Rosji. To właśnie dzięki nim odkryto w ostatnich latach większość mamucich szczątek.

Klonowanie mamuta nie jest łatwym zadaniem. Naukowcy chcą wykorzystać do tego oocyt – komórkę dającą początek komórce jajowej, słonia indyjskiego, który jest najbliższym żyjącym krewniakiem mamuta włochatego. Jądro komórkowe mamuta zostanie wszczepione do jajeczek słoni, dzięki czemu powstanie embrion z prehistorycznym DNA. Następnie zostanie on umieszczony w macicy słonicy indyjskiej i po 22 miesiącach teoretycznie ma przyjść na świat odrodzony mamut.
Czy przywrócenie mamuta do świata żywych okaże się sukcesem? Czas pokaże.

Lecz jeżeli to wielkie przedsięwzięcie nie spali na panewce, możemy doczekać się przełomowego wydarzenia w dziejach ludzkości. A może wtedy przyjdzie czas i na klonowanie dinozaurów?

Aleksandra Kurzyńska
natemat.pl

Powiązane wpisy

  • kuba

    lepiej nie klonować dinozaurów bo wtedy z ludzkością koniec, bylibyśmy tylko ich obiadem


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry