Zysk ENERGA SA za rok 2011 wzrósł ponad dwukrotnie

AKTUALNOŚCI, BIZNES, GIEŁDA, GOSPODARKA, POLSKA

Zysk ENERGA SA za rok 2011 wzrósł ponad dwukrotnie. To najlepszy wynik finansowy w historii spółki.

ENERGA SA, spółka holdingowa Grupy ENERGA, osiągnęła w ubiegłym roku zysk netto w wysokości 755 mln zł. W porównaniu do roku 2010, kiedy zysk netto wyniósł 348 mln zł, to o 117 proc. więcej.

ENERGA SA osiąga główne przychody z działalności holdingowej w postaci dywidend oraz działalności finansowej – odsetek i wzrostu wartości jednostek uczestnictwa w SFIO ENERGA Trading. W 2011 roku nastąpił wzrost wartości jednostek uczestnictwa w funduszu płynnościowym zarządzanym przez TFI Union Investment SFIO ENERGA Trading w wysokości 5,24 proc. przy zachowaniu płynności środków porównywalnej do lokat jednodniowych. W 2011 roku dodatkowo spółka osiągnęła 36 mln zł zysku ze zbycia mniejszościowych pakietów akcji i udziałów. Było to związane z polityką porządkowania portfela spółki.

W 2011 roku ENERGA SA pozyskała z rynku krajowego na cele inwestycyjne i bieżące potrzeby korporacyjne finansowanie w wysokości 750 mln zł. Podpisane umowy kredytowe gwarantują dostępność środków dla wszystkich spółek z Grupy ENERGA. Ponadto spółka uzyskała dwa ratingi na poziomie inwestycyjnym – przyznane przez agencję Moody’s Baa1 oraz przez agencję Fitch BBB-, które posłużą przy pozyskiwaniu finansowania na krajowym i międzynarodowym rynku finansowym.

W minionym roku, poza prowadzeniem scentralizowanej działalności finansowej dla Grupy ENERGA, spółka skupiała się na strategicznych projektach IT takich, jak: centralizacja funkcji IT w specjalnie utworzonej do tego celu spółce, opracowanie koncepcji systemu obsługi sprzedaży, wdrożenie systemu obiegu dokumentów i systemu informowania kierownictwa oraz dalszy rozwój środowiska SAP. Ponadto spółka zajmowała się promocją marki ENERGA, koordynacją relacji ze związkami zawodowymi i działań inwestycyjnych oraz inicjowaniem działań restrukturyzacyjnych w Grupie.

W wyniku działań restrukturyzacyjnych możliwie było osiągnięcie przez segment dystrybucji rekordowej EBITDA na poziomie 873 mln zł oraz zrealizowanie inwestycji na poziomie 1,2 mld zł. Obsługa księgowa i kadrowo-płacowa większości spółek z Grupy została przeniesiona do ENERGA Centrum Usług Wspólnych.

W minionym roku spółka wdrożyła system procesowego zarządzania Grupą w powiązaniu z systemem zarządzania ryzykiem.

W 2011 roku spółka wypłaciła akcjonariuszom dywidendę w wysokości 149 mln zł (3 gr na 1 akcję). Mimo podwojenia wyniku zarząd rekomenduje utrzymanie dywidendy na tym samym poziomie z uwagi na planowane inwestycje.

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry