Ruszyła sprzedaż karnetów na 12. edycję największego wydarzenia filmowego w Polsce

AKTUALNOŚCI, FILM, POLSKA, ROZRYWKA, WYDARZENIA KULTURALNE

Karnety na tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty są dostępne w Internecie od piątku 23. marca. Impreza odbędzie się w dniach od 19. do 29. lipca br. we Wrocławiu. Miasto gości festiwal już od 7 lat.

Tegoroczny festiwal będzie połączony z Gdynia Film Festiwal, aby zrealizować jak najwięcej premier filmowych. W tym roku można się będzie spodziewać ich 440, z czego 220 to filmy pełnometrażowe.

stock.xchng

Na festiwalu będzie można obejrzeć niezależne produkcje kina autorskiego z ponad 40 krajów. Do najważniejszych części imprezy należy Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty, w którym twórca otrzyma Grad Prix i nagrodę w wysokości 20 tysięcy Euro. Znajdzie się na nim między innymi kataloński „Double Steps” Isakiego Lacuesty oraz hipnotyczny film drogi z Chile „From Thursday to Sunday” Domingi Sotomayor.

Nie zabraknie też prestiżowej nagrody FIPRESCI (z francuskiego Fédération Internationale de la Presse Cinématographique), którą przyzna jury złożone z jury Międzynarodowej Federacji Krytyków filmowych. Odbędzie się też Międzynarodowy Konkurs Filmó1) o Sztuce, którego zwycięzca otrzyma czek na 10 tysięcy Euro.

Zrezygnowano za to z konkursu Nowe Filmy Polskie, gdyż ostatnie 7 lat nie przyniosło mu oczekiwaniu prestiżu. Stało się tak dlatego, że organizatorom festiwalu trudno jest znaleźć reżyserów dobrych polskich produkcji, którzy chcieliby, aby premiery ich filmów odbyły się właśnie na tym festiwalu. W zamian odbędzie się Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych, przegląd filmów zrealizowanych w Studiu Filmowym im. Karola Irzykowskiego. Polskie produkcję będą przedstawione również na specjalnych pokazach galowych.

W ramach festiwalu po raz pierwszy w Polsce odbędzie się również przegląd mokumentów. Filmy te opierają się na konwencji dokumentu, ale stwarzają własną, nieistniejącą rzeczywistość.

Edyta Bryła
Nowehoryzonty.pl, Polskieradio.pl

Powiązane wpisy

  • dass

    Dobrze, że PTC mimo zmiany marki na T-Mobile festiwal zachowało. W Polsce nie ma równie znaczącego festiwalu kina niezależnego.


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry