Ekspresowe planety mogą istnieć

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

Czy istnieją planety pędzące przez Galaktykę z tempem milionów km/h? Według wyników symulacji komputerowych przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców, jest to możliwe. Takie obiekty mogą w skrajnych przypadkach osiągać nawet ponad 4% prędkości światła.

fot. NASA

Istnienie superszybkich gwiazd zostało przewidziane teoretycznie w 1988 roku, a po raz pierwszy zaobserwowano je w 2005 roku. Do tej pory astronomom udało się zidentyfikować 16 tego rodzaju „uciekających gwiazd”, poruszających się przez Drogę Mleczną z olbrzymimi prędkościami. Najszybsze z nich osiągają prawie 2,5 miliona km/h.

Astronomowie przypuszczają, że uciekające gwiazdy powstają gdy układ podwójny gwiazd przejdzie zbyt blisko supermasywnej czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej. Olbrzymie siły grawitacyjne powodują rozerwanie układu podwójnego, jedna z gwiazd zostaje przechwycona na orbitę wokół czarnej dziury, a druga wyrzucona w przestrzeń międzygwiazdową z wielką prędkością.

Ale co w sytuacji, gdyby gwiazdy te posiadały planety? Czy planety te przetrwałyby kataklizm? Trzech amerykańskich naukowców z Darmouth College (Idan Ginsburg i Gary A. Wegner) oraz Harvard University (Abraham Loeb) przeprowadziło komputerowe symulacje takiej sytuacji. Założyli, że każda z gwiazd układu podwójnego posiada jedną lub dwie planety na bliskich orbitach.

Okazało się, że gwiazda wyrzucona w przestrzeń kosmiczną zabierze swoje planety ze sobą. Z kolei druga z gwiazd – przechwycona przez czarną dziurę – może utracić swoją planetę, która zostanie wyrzucona w przestrzeń kosmiczną. Taka typowa superszybka planeta może uzyskać prędkość od 11 do 16 milionów km/h, ale niektóre z nich mogą poruszać się nawet szybciej, aż około 48 mln km/h, a to stanowi już ponad 4% prędkości światła.

„Biura podróży oferujące przejażdżki na superszybkich planetach powinny celować w grupę szczególnie ekstremalnych poszukiwaczy przygód” żartuje Avi Loeb z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (Cambdridge University), jeden z autorów publikacji, która ukaże się w czasopiśmie „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry