Szczegółowe zdjęcia ponad 200 galaktyk w podczerwieni dostępne dla każdego

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, NAUKA, POLSKA, ŚWIAT

Szczegółowe zdjęcia ponad 200 galaktyk, wykonane w podczerwieni za pomocą Kosmicznego Teleskopu Spitzera, zostaną udostępnione wszystkim zainteresowanym – informuje Jodrell Bank Centre for Astrophysics z Wielkiej Brytanii.

Obraz galaktyki M 91 wykonany w podczerwieni za pomocą Kosmicznego Teleskopu Spitzera. Źródło: Jodrell Bank Centre for Astrophysics.


Zdjęcia pokrywają zakres średniej podczerwieni (fale o długości 24 mikrometrów) i dotyczą obserwacji wykonanych od 200 do 2009 roku. Pośród ponad 200 fotografii są m.in. zdjęcia galaktyk M60, M61, M88, M91 i M98, znajdujących się w dużej grupie galaktyk w Pannie. Obiekty te są odległe o 47 do 64 milionów lat świetlnych od Ziemi.

Fale elektromagnetyczne w zakresie średniej podczerwieni ukazują w tych galaktykach położenie międzygwiazdowego gazu, podgrzanego przez młode, gorące gwiazdy. Naukowcy planują do końca roku udostępnić znacznie więcej zdjęć niż początkowe 200.

Prezentacja nowego archiwum zdjęć galaktyk odbędzie się w Manchesterze (Wielka Brytania) podczas Narodowego Spotkania Astronomicznego w dniach 27-30 marca. Dokona jej dr George Bendo z Jodrell Bank Centre for Astrophysics (University of Manchester).

Archiwum będzie szczególnie przydatne naukowcom z różnych krajów, gdyż część galaktyki obserwowanych przez Kosmiczny Teleskop Spitzera będzie wkrótce badana przez Kosmiczne Obserwatorium Herschela, co pozwoli na porównanie wyników obserwacji.

Dane dostępne będą jednak nie tylko dla astronomów. „Teraz każdy, kto ma dostęp do internetu, będzie mógł bezpośrednio pobrać zdjęcia i obejrzeć obiekty badane przez czołowych astronomów na świecie” – zapowiada Bendo.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry