Feature Story: Nieznane alkohole z Ameryki Łacińskiej i Azji Centralnej

AKTUALNOŚCI, STYL ŻYCIA, ŚWIAT

Alkohol to nie tylko pite przez nas najczęściej i uznawane za tradycyjne piwo, wino, wódka czy rum. Najdziwniejsze alkohole świata możemy spotkać w Ameryce Łacińskiej i w Azji, a o ich inności stanowią przede wszystkim składniki z jakich dany alkohol jest zrobiony i sposób jego wytworzenia.

k_vohsen/sxc

PULQUE to napój produkowany przez meksykańskich Indian. Początkowo był napojem o niewielkiej zawartości procentów – zawierał przede wszystkim sok z odmiany zielonej agawy, później zaczęto go przetwarzać. Ta konkretna odmiana agawy w starożytnym Meksyku uważana była przez Indian za świętą i używana była wyłącznie podczas ceremonii religijnych – napój ten miał pomóc w osiągnięciu stanu, w którym kapłani doświadczali wizji i zjednoczenia z bóstwem. Obecnie pulque wyrabiana jest przede wszystkim w domach i w tanich barach. W zależności od zawartości alkoholu rozróżnia się kilka rodzajów pulque: tlachique (2-4%), fuerte – najmocniejsza (5-7%) oraz curado – serwowana z dodatkiem soków owocowych lub orzechów. Pulque nie jest zwykłą wódką ponieważ zawiera wiele cennych składników odżywczych – m.in. witaminy i żelazo (dlatego może być śmiało stosowana jako suplement diety). Pulque tradycyjnie zalecana była osobom starszym i karmiącym kobietom, a dużo droższą i bardziej prestiżową wersją pulque jest tequila.

Kolejnym mniej ekskluzywnym zamiennikiem tequili jest MEZCAL. Jest to napój z obowiązkową zawartością robako-gąsienicy, żyjącej w korzeniach agawy, a która dodawana jest do butelki. Robaka należy połknąć wraz z wypiciem ostatniego łyka trunku – ponoć ma on przeważający wpływ na walory smakowe i zapachowe wódki. Mezcal ma tak wielu fanów, że powstała nawet telewizja mezcalowa – Mezcal TV. W dodatku jest on powszechnie uważany za wódkę bardziej naturalną niż tequila.

Z kolei w Azji to co może dziwić zachodniego fana mocniejszych trunków to przede wszystkim napoje wytwarzane i spożywane przez ludzi zamieszkujących Mongolię i niektóre byłe republiki ZSRR.

KUMYS to mlecznobiały, alkohol musujący, jednak smakiem raczej nie przypomina ani Malibu ani francuskich szampanów. W zależności od czasu fermentacji kumys zawiera od 1% (jednodniowy) do 3% alkoholu (ośmiodniowy). Bazą tego trunku jest mleko, dawniej było to mleko końskie, teraz alkohol wytwarzany jest najczęściej z mleka krowiego, owczego lub wielbłądziego. Jego powstanie było skutkiem ubocznym podróżowania ponieważ wstrząsanie i mieszanie mleka jest warunkiem koniecznym do powstania kumysu, a w bukłakach przywiązanych do siodeł mleko było poddawane mechanicznym wstrząsom i gdy jego moc osiągnęła 2,5% było gotowe do picia. Obecnie nikt nie bawi się już w poddawanie mleka wstrząsom podczas końskiego galopu. W mongolskich domach po lewej stronie od wejścia ustawiona jest beczka tak by nikt z przybyszów przy wejściu i wyjściu z chaty nie zapomniał wymieszać cieczy. Kumys nie jest wyłącznie napojem alkoholowym – mongolskim dzieciom służy na co dzień jako zamiennik mleka. Ciekawostką jest również to, że kumys to jedyny alkohol, który może być pity przez wyznawców islamu ponieważ jego picie nie jest zakazane przez Koran.

W wyniku destylacji kumysu powstaje wódka ARCHI – nazywana przez Europejczyków „sprytną wódką” ponieważ nie da się nią nie upić, chociaż początkowo myślimy że może być inaczej (tym bardziej, że pije się ją jak herbatę z filiżanki). Jest to napój produkowany tylko i wyłącznie w Mongolii i mający moc od kilkunastu do ok. 38%. Wódka ta pędzona jest przede wszystkim domowymi sposobami – konstrukcja składa się z garnka zawieszonego w beczce, nad beczką znajduje się miska z wodą, a z kolei pod beczką – miska z podgrzewanym kumysem. Chociaż metoda te wydaje się dość prymitywna to ostatnio archi zaczyna być produkowana także na skalę przemysłową i staje się popularnym mongolskim towarem eksportowym.

A czy Wy kiedykolwiek piliście tradycyjny alkohol, który z polskiej perspektywy wydaje się dość niezwykły?

Tamara Barriga

Źródła: mongolfood.info, mongolia.national-geographic.pl, alcoholinformate.com.mx, mezcal.com

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry