NASA sfotografowała pozostałość po supernowej [foto]

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, NAUKA, POLSKA, ŚWIAT

Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała zdjęcie mgławicy będącej pozostałością po supernowej, znanej jako Pętla Łabędzia. Jednocześnie zapowiada zakończenie misji sondy GALEX która wykonała zdjęcie.

Mgławica znajduje się 1500 lat świetlnych od nas i jest widoczna w konstelacji Łabędzia. Jest jedną z większych pozostałości po supernowych, na niebie zajmuje obszar większy niż trzy tarcze Księżyca w pełni. Powstała w wyniku eksplozji, która nastąpiła około 5000-8000 lat temu.

Pozostałość po supernowej w konstelacji Łabędzia, zwana Pętlą Łabędzia. Zdjęcie w ultrafiolecie wykonane przez Galaxy Evolution Explorer (GALEX). Źródło: NASA/JPL-Caltech.

Na fotografii widać pasma gazu i pyłu, które zostały podgrzane przez falę uderzeniową od wybuchu supernowej, która przez cały czas rozprzestrzenia się coraz dalej od miejsca eksplozji. Supernowa była na tyle jasna, że w momencie wybuchu byśmy ją dostrzegli na niebie gołym okiem.

Zdjęcie zostało wykonane przez Galaxy Evolution Explorer (GALEX), znajdujący się w kosmosie teleskop do obserwacji w zakresie ultrafioletowym. GALEX został wystrzelony na orbitę w 2003 roku. Aktualnie znajduje się w trybie uśpienia (od lutego b.r.) i jest przygotowywany do zakończenia misji. W ciągu dziewięciu lat obserwacji naukowych udało się dzięki niemu uzyskać obrazy w ultrafiolecie dla znacznej części nieba i skatalogować miliony galaktyk.

Źródło: NASA/PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry