Tablet nie zastępuje komputera PC

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, GADŻETY, KOMPUTERY, MOBILE, POLSKA, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Mimo rosnącej od 5 lat sprzedaży tablety nie zastępują komputerów PC. Takie są wyniki badań analityków – poinformował Computerworld.

Analitycy z firmy IDC stwierdzili, że wszystkich tabletów – zarówno iPadów, jak i innych wyposażonych w systemy operacyjne Android oraz Windows – zostanie sprzedanych w 2012 roku na świecie 90 mln sztuk. W 2015 roku liczba sprzedanych tabletów wyniesie 140 mln.


Jednak mimo takiej ekspansji tabletów sprzedaż komputerów PC rośnie, nie spada. Według analityków z firmy Gartner na świecie w obecnym roku do wysyłki trafi 368 mln komputerów PC – o 4,4 proc. więcej niż w roku 2011. W 2013 roku liczba sprzedanych komputerów PC przekroczy 400 mln. Wzrośnie liczba sprzedawanych komputerów przenośnych wszystkich typów (notebook, netbooki i ultrabooki) kosztem desktopów, ale zjawisko to jest widoczne od 5-7 lat.

Jak zauważają analitycy tablety nie mogą przejąć wszystkich funkcji komputerów PC. Dla pracownika biurowego lub mobilnego, który pracuje w systemie informatycznym firmy, czyta e-maile i odpowiada na nie, przygotowuje prezentacje czy tworzy dokumentację lub arkusze kalkulacyjne, charakterystyczne jest stałe używanie klawiatury. Używanie przez dłuższy czas wirtualnej klawiatury na ekranie dotykowym tabletu męczy, zmniejsza wydajność pracy i stresuje użytkownika.

Rozdzielczość ekranu tabletów z reguły jest też niższa niż ekranów notebooków, co jest ważne, zwłaszcza przy pracy wymagającej dobrego rozpoznania szczegółów jak np. odczytywanie i projektowanie grafik.

Zdaniem analityków rosnąca sprzedaż tabletów zarówno dla użytkownika domowego, jak i firmowego spowodowana jest zamawianiem tych urządzeń na potrzeby pracowników nie wykonujących dużej ilości pracy twórczej, np. tworzenia nowych dokumentacji, takich jak mobilni handlowcy oraz menadżerowie. W perspektywie kilku najbliższych lat, tablety w firmach staną się „drugimi komputerami”, obok notebooków lub w firmach o zaostrzonych wymogach bezpieczeństwa – desktopów PC.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry