Tony Gatlif – kino warte polecenia

AKTUALNOŚCI, FILM, POLSKA, ROZRYWKA, ŚWIAT

Najpierw zobaczyłam „Transylwanie” i zakochałam się. Wiedziałam, że to nie będzie ostatni film Tonego Gatlifa po jaki sięgnę. I tak się też stało. Kolejny był Szalony Wędrowiec (Godjo Dilo). Pierwsze dzieło algierskiego reżysera (również kompozytora i scenarzysty) „Transylwania” zahipnotyzowało mnie obecną niemal ciągle muzyką cygańską, obrazem szaleństwa miłości i kultury ludów terenów rumuńskich.

sxc


Główna bohaterka Zingarina przyjeżdża do Rumuni, aby odszukać mężczyzny, którego pokochała poznając go we Francji. Po tym jak doznaje od niego ogromnego bólu odrzucenia, nie potrafi wrócić ze swoją towarzyszką do normalnego życia. Zostaje w nieznanym kraju wśród szerokich, przemarzłych terenów, postkomunistycznej biedy, pogańskich rytuałów, prostoty, wszechobecnych instrumentów i wypływającej z nich muzyki. Spotykając samotnego, wędrownego pasera Tchangalo podróżuje z nim, aby znaleźć ukojenie zbolałego serca i odnaleźć siebie w konwulsyjnej gmatwaninie cierpiących myśli.

Tony Gatlif jako piewca kultury cygańskiej, której wewnętrzny świat pokazuje w kolejnym przeze mnie poleconym filmie idealnie odzwierciedla jej realia. Widz może dostać się w sam jej środek i tak jak bohater Godjo Dilo – również wędrowiec – poznawać krok po kroku mentalność i kulturę cygańską. Słuchać ich muzyki, rozbijać w tańcu talerze, czuć ich ból, cierpienie, miłość, a jednocześnie ogromną siłę. Zobaczyć jak radzą sobie ze śmiercią i czym dla tych bezdomnych ludów jest dom.

Tony Gatlif urodził się w Algierii. Głównymi bohaterami jego filmów są Cyganie, w których odnajduje siłę i nieodłączny element życia – muzykę. To ona porywa, hipnotyzuje, otwiera i uwrażliwia najbardziej w filmach tego nietypowego reżysera. Polecam zatopić się w krainy zlodowaciałe i śnieżne, aby odkryć żar temperamentu i uczuć tych pogańskich ludów.

A.Bujewicz


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry