Dwie sondy GRAIL mierzą pole grawitacyjne Księżyca

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, NAUKA, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Loty w zorganizowanych formacjach znane są z lotnictwa wojskowego i pokazów lotniczych. Okazuje się, że takie manewry mogą wykonywać również sondy kosmiczne, tak jak teraz dwie amerykańskie sondy GRAIL okrążające Księżyc – informuje NASA.

„Naszym zadaniem jest zapewnienie, aby dwie sondy GRAIL poruszały się w bardzo dokładnej formacji na orbicie księżycowej” – mówi David Lehman, kierujący projektem GRAIL w NASA’s Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii.

stock.xchng


Dwie bliźniacze sondy GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory) zostały wystrzelone w kosmos 10 września 2011 roku. Ich zadaniem jest mierzenie pola grawitacyjnego Księżyca. Jedna z sond otrzymała imię Ebb, a druga Flow.

Sondy poruszają się w formacji jedna za drugą, utrzymując zadaną odległość od siebie. Ich prędkość na orbicie wynosi 5800 km/h, a różnice w rozkładzie masy na Księżycu mogą wpływać na dystans pomiędzy sondami. Sondy będą dokładnie mierzyć to, na ile się do siebie zbliżają albo oddalają, co naukowcy przełożą na dokładną mapę pola grawitacyjnego Księżyca. Sondy mogą wykryć zmiany w pozycji z dokładnością do połowy grubości ludzkiego włosa.

Sondy GRAIL stosują podobną technikę pomiarową, jak misja GRACE, badająca ziemskie pole grawitacyjne.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry