Libańskie „Dokąd teraz” jest już w polskich kinach

AKTUALNOŚCI, FILM, POLSKA, ROZRYWKA

Film „Dokąd teraz” Nadine Labaki („Karmel”) miał swoją polską premierę w piątek 30. marca. Komediowy dramat odniósł już sukcesy na międzynarodowych festiwalach zdobywając Nagrodę Jury Ekumenicznego w Cannes 2011 i nagrody publiczności w Toronto i San Sebastian. Labali jest znana ze swojego barwnego stylu opowieści i jest reżyserką porównywaną nawet do Almodovara.

„Dokąd teraz” jest manifestem przeciwko konfliktom zbrojnym i bezsensownemu rozlewowi krwi. Inspiracją twórczyni była wojna domowa w jej własnym kraju, Libii, i strach przed losem jaki może czekać jej jeszcze nienarodzonego synka. Dlatego też w filmie tym opowiada o kobietach, które są zdeterminowane, aby nie dopuścić aby mężczyźni uwikłali się w konflikt religijny ograniczający wioskę.

Strach o braci, mężów i synów oraz chęć zatrzymania ich w domach sprawia, że panie odwołują się do metod raczej niekonwencjonalnych. Aby okiełznać ich testosteron a także poskromić ich gniew, panie sprowadziły do wioski ukraińskie prostytutki i upiekły ciastka z nadzieniem z haszyszu. Scenariusz stworzyła Labali w towarzystwie Jihada Holeily, Rodeny El Haddada i Sama Mouniera. Film zawiera również elementy musicalu.

Edyta Bryła
Filmweb.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry