,,Jestem legendą’’ najlepsza powieścią o wampirach tego stulecia

AKTUALNOŚCI, ROZRYWKA, ŚWIAT, WYDARZENIA KULTURALNE

Ksiązka Richarda Mathesona z 1954 wygrała literacką Nagrodę Brama Stokera i została najlepszą powieścią stulecia, która opowiada o wampirach. ,,Jestem legendą’’ pokonała takie znane powieści jak ,,Wywiad z wampirem’’ Anny Rice czy popularną ostatnio sagę Stephenie Meyer.

Nagroda Brama Stokera jest prestiżową nagrodą literacką w dziedzinie literatury grozy – horroru i jest przyznawana od 1987 r. przez Horror Writers Association. Jej patronem jest irlandzki pisarz Bram Stoker, który napisał kultową powieść ,,Drakula’’.

Wyróżnienie te było tym bardziej szczególne, dlatego że to właśnie w tym roku mija 100 lat od śmierci Stokera. Niestety, Richard Matheson nie mógł osobiście odebrać nagrody na ceremonii w Salt Lake City z powodów zdrowotnych, lecz 86-letni zwycięzca wysłał wiadomość video, w której podziękował swoim kolegom z fachy oraz ujawnił, że sfilmowana już trzykrotnie historia człowieka walczącego samotnie na Manhattanie z hordą wampirów, była inspirowana powieścią Brama Stokera.

Jak sam mówił: „Kiedy byłem nastolatkiem, poszedłem zobaczyć ,,Dracule’’ z Bela Lugosi i w tym czasie, już jako kilkunastolatek, pomyślałem, że jeśli jeden wampir jest przerażający, to co by było, gdyby cały świat był pełen wampirów?”

Przypomnijmy, że filmowa adaptacja ,,I Am Legend’’ z 2007r. w roli głównej z Willem Smithem zarobiła 256 milionów USD Stanach Zjednoczonych oraz 329 milionów USD za granicą, a producenci planują już kolejną część filmu.

Aleksandra Kurzyńska
Guardian.co.uk

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry