Pies w miejscu pracy zwiększa zaangażowanie i pozytywnie wpływa na stres

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ZWIERZĘTA

Osoby, którym w miejscu pracy towarzyszy pies, są mniej zestresowane i bardziej zmotywowane – twierdzą amerykańscy badacze, których wnioski opublikował „International Journal of Workplace Health Management”.


Randolph Barker z Virginia Commonwealth University prowadził obserwacje wśród 75 osób zatrudnionych w firmie produkcyjnej, która zezwala na przyprowadzanie zwierząt do pracy. Przez tydzień badał on poziom hormonów stresu w próbkach śliny pobieranych w różnych porach dnia. Jednocześnie analizowano aspekty związane z zaangażowaniem i satysfakcją z pracy.

Rano, gdy badani zaczynali pracę, nie zaobserwowano znaczących różnic pomiędzy pracownikami, którym towarzyszyły w pracy psy a tymi, którzy zostawiali swoich pupili w domu oraz tymi lub w ogóle nie posiadali czworonoga. Okazało się jednak, że w ciągu dnia poziom hormonów stresu wyraźnie spadał w pierwszej grupie, podczas gdy w przypadku dwóch pozostałych podwyższał się.

Barker podkreśla, że poziom stresu u właścicieli psów był znacznie wyższy w dniach, gdy ich ulubieńcy zostawali w domu w porównaniu z dniami, gdy towarzyszyli im w pracy. Co więcej, pozytywny wpływ obecności psów przenosił się także na pracowników, którzy nie przyprowadzali ze sobą zwierząt.

„Zachęcamy naszych pracowników do przyprowadzania ze sobą psów, o ile są one dobrze ułożone. Zaobserwowaliśmy, że efekty są zbliżone do tych, które wykazały badania – przyjemniejsze środowisko pracy, regularne przerwy i zredukowanie stresu poprzez kontakt ze zwierzętami w ciągu dnia. Szczęśliwsze są także same psy, które nie spędzają długich godzin w samotności” – komentuje Louise Lee, rzeczniczka prasowa Blue Cross, brytyjskiej organizacji pomagającej zwierzętom.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry