Ziemię mogą okrążać miniksiężyce

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA, ŚWIAT

Księżyc nie jest jedynym naturalnym satelitą Ziemi. Nasza planeta zwykle ma więcej satelitów; są nimi niewielkie asteroidy przechwycone przez jej pole grawitacyjne – poinformował Instytut Astronomii Uniwersytetu Hawajskiego.

Mikael Granvik (Uniwersytet Hawajski w Manoa, Uniwersytet Helsiński), Jeremie Vaubaillon (Obserwatorium Paryskie) oraz Robert Jedicke (Uniwersytet Hawajski w Manoa) obliczyli prawdopodobieństwo, że w danej chwili Ziemia ma więcej niż jednego naturalnego satelitę.

stock.xchng


Użyli do tego celu superkomputera i wykonali symulację dla 10 milionów asteroid przelatujących w pobliżu Ziemi, a następnie prześledzili trajektorie 18 tysięcy obiektów przechwyconych przez grawitację naszej planety.

„To było jedna z największych i najdłuższych obliczeń komputerowych, które kiedykolwiek wykonałem. Gdyby ktoś próbował tego samego na swoim domowym komputerze, zajęłoby to mu około sześć lat” – powiedział Jeremie Vaubaillon.

Wniosek z symulacji jest następujący: w każdym momencie powinna istnieć co najmniej jedna asteroida o średnicy minimum jednego metra, która okrąża Ziemię. Może być też oczywiście więcej mniejszych obiektów.

Takie miniksiężyce są tymczasowe. Jedne mogą okrążać Ziemię po skomplikowanych orbitach przez kilka miesięcy, a inne przez kilkadziesiąt lat. Obiekty te nie są więc prawdziwymi rywalami dla Księżyca, który towarzyszy naszej planecie od kilku miliardów lat.

Teoretyczne obliczenia nie są jednak oderwane od rzeczywistości. W 2006 roku przegląd nieba Catalina Sky Survey odkrył miniksiężyc o wielkości mniej więcej samochodu. Obiekt, który otrzymał oznaczenie 2006 RH120, okrążał Ziemię przez około rok, a następnie powrócił do orbity okołosłonecznej.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy

  • juzek

    a to juz wiem gdzie sie podzial stary polonez sasiada… a kwasil, ze mu ukradli….


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry