,,Hobbit’’ ożywił gospodarkę Nowej Zelandii

AKTUALNOŚCI, BIZNES, GOSPODARKA, ŚWIAT

Dwuczęściowa ekranizacja książki ,,Hobbit’’ w reżyserii Petera Jacksona zasiliła nowozelandzką gospodarkę na ponad $ 2,4 mld w 2011r. – tak wynika z danych opublikowanych w tym tygodniu przez Statystyki Nowej Zelandii. Znaczenie nakręcenia ,,Hobbita’’ dla gospodarki zostało podkreślone już w październiku 2010 roku. Ministrowie obiecali wtedy uregulować przepisy prawne tego kraju w taki sposób, by zapewnić zniżkę podatkową w wysokości 25 mln dolarów dla prequela ,,Władca Pierścieni’’, aby ten mógł zostać nakręcony dokładnie w tym samym miejscu.

Wielkie budżety hollywoodzkich filmów mogą skusić. To właśnie w Nowej Zelandii zostały nakręcone w całości lub częściowe takie produkcje, jak m.in. ,,Avatar’’, ,,10.000 pne’’, ,,Opowieści z Narnii: Lwa, czarownicy i starej szafy’’ i ,, X-Men Origins: Wolverine’’. Tylko w 2011 roku ten kraj odwiedziło aż 35 produkcji, które przyczyniły się do zwiększenia przychodu państwa o ponad 563 mln dolarów – a więc o 15% więcej w skali roku.

Pierwszą część ,,Hobbita’’ ukaże się już w grudniu, a premiera następnej części jest wyznaczona na następny sezon świąteczny. W obsadzie wystąpią m.in.: Martin Freeman, Andy Serkis, Benedykta Cumberbatch, Cate Blanchett, Christopher Lee, Elijah Wood, Martin Freeman, Orlando Bloom, Sir Ian McKellen, Billy Connolly i Stephen Fry.

Aleksandra Kurzyńska
Guardian UK

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry