Jak Antonio Banderas podbił Hollywood?

AKTUALNOŚCI, FILM, GWIAZDY, ROZRYWKA, ŚWIAT

Dziwna, tajemnicza, czasem niezrównoważona i zdenerwowana Vera. Kobieta przez długi czas znajduje się w zamkniętej przestrzeni: jest królikiem doświadczalnym chirurga plastycznego Roberta Ledgarda. Mężczyzna trzyma ją pod zamknięciem po to, żeby stworzyć nowy typ ludzkiej skóry, która byłaby w stanie wytrzymać każdy rodzaj ataku. Taki pomysł zrodził się w głowie lekarza po śmierci jego żony w wypadku samochodowym. Ale najciekawszym przez cały film pozostaje pytanie, kto zgodził się na przeprowadzanie eksperymentów na własnym ciele?

fot. Petr Novák, Wikipedia


Głównego bohatera Roberta Ledgarda zagrał Antonio Banderas (10.08.1960). Na razie „Skóra, w której żyję” jest jego ostatnim filmem. Aktor, który zrobił świetną karierę w Hollywood i cieszy się popularnością na całym świecie, urodził się w Hiszpanii. Mama Ana była nauczycielką, ojciec José Domínguez – policjantem, a sam Banderas byłby piłkarzem, gdyby w wieku 14 lat nie zainteresował się teatrem.

Z tego powodu naukę kontynuował w School of Dramatic Art w Madrycie. Jednak z filmem związał się nie od razu: był kelnerem, sprzedawcą, modelem, przez długi czas zostawał przy hiszpańskim Teatrze Narodowym, dzięki któremu objeździł całą Hiszpanię.

Na dużym ekranie „Rudolph Valentino lat 90.”, jak często nazywają Antonio Banderasa, zadebiutował obrazem „Labirynt namiętności”(1982) – niezwykła komedia w reżyserii Pedro Almodovara. Wtedy dostał swój pierwszy honorarium w wysokością 100 tys. peset. W 1986 roku zagrał główną rolę w dramacie „Matador”. Wcielił się w początkującego torreadora Angel’a, który chcąc udowodnić, że jest prawdziwym mężczyzną, gwałci swoją znajomą dziewczynę. Później to zaczyna mu się podobać, co powoduje dokonanie przez niego kolejnych morderstw. Postać Angel’a w „Matadorze” uważana jest za pierwszą ważną rolę w karierze Banderasa.

W latach 90. aktor próbował zaistnieć w kinie światowej skali. „Królowie Mambo” (1992), „Filadelfia” (1993), „Dom dusz” (1993), „Wywiad z wampirem” (1994), „Cztery pokoje” (1995) czy „Desperado” (1995) są nielicznymi obrazami, za pomocą których Banderas ukazał swój talent całemu światu.

W ciągu kolejnych 4 lat (1995-1999) pojawiły się następujące filmy: „Zabójcy”, gdzie wraz z Sylvestrem Stallone wcielił się w rolę zabójcy świadka chronionego przez FBI, autobiograficzny obraz „Evita”, w którym współpracuje z piosenkarką Madonną, amerykańsko-hiszpańska produkcja „Zbyt wiele”, „Trzynasty wojownik”, gdzie musi pomóc 12 wojownikom pokonać strasznego potwora, romantyczna „Maska Zorro” z Catherine Zetą-Jones oraz tragikomedia „Kumpel do bicia”.

W 1999 roku Antonio Banderas wystąpił po drugiej stronie kamery jako reżyser i zrobił swój własny film „Crazy in Alabama”, który ku jego nieszczęściu nie cieszył się zbyt dużą popularnością i dostał nieprzychylne opinie od krytyków. Jednak aktorowi udało się zachować zaufanie i sympatię widzów dzięki dobrej grze w trzech częściach „Małych agentów” (2001, 2002, 2003) oraz „Pewnego razu w Meksyku: Desperado 2”.

W kolejnych latach Antonio Banderas pracował nad dubbingiem do filmów animowanych „Shrek” oraz „Kot w butach”; zagrał główne role w obrazach „Legenda Zorro”, gdzie walczył z tajemną organizacją Rycerzy Aragonii, amerykańsko-niemieckiej komedii „Centralne biuro uwodzenia” i w filmie z 2011 roku „Poznasz przystojnego bruneta”.

W ciągu 30 lat poświęconych filmom, Banderas dostawał role bardzo różne ze względu na charakter i zachowanie bohaterów – zaczynając od biseksualisty i kończąc chytrym uwodzicielu, ale ze wszystkimi sobie rewelacyjnie poradził.

To dzięki swojej upartości i talentowi (oczywiście trudno tutaj nie wspomnieć o jego wyglądzie łacińskiego kochanka i niesamowitym rzeźbiarstwie ruchów) stał się pierwszym Hiszpanem, któremu udało się podbić Hollywood.
Ma żonę – aktorkę Melanie Griffith, z którą wychowuje córkę Stellę del Carmen (24.09.1996).

Iryna Kukharuk

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry