Jak zbadać wszechświat? Oczywiście budując najpotężniejszy komputer

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, KOMPUTERY, NAUKA, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

IBM, wiodąca firma informatyczna największa na świecie od 80 lat wspiera biznes w sferze innowacyjności. W swojej ofercie proponuje szeroki zakres doradczych usług informatycznych, oprogramowania oraz technologie i systemy informatyczne. W Polsce od 1991 roku działa IMB Polska Sp. Z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Firma zaspokaja potrzeby rynku poczynając od doradztwa strategicznego, poprzez udostępnianie rozwiązań informatycznych a kończąc na przejęciu zarządzania całą infrastrukturą IT w ramach outsourcingowych usług.

IBM CEO Samuel Palmisano

IBM poinformowało w tym tygodniu, że rozpoczyna projekt najpotężniejszego komputera, który będzie sto milionów razy silniejszy niż dotychczasowy przeciętny PeCet. W jakim celu? Otóż firma chce mieć udział w zaspokojeniu ludzkiej ciekawości, dotyczącej tajemnicy pochodzenia wszechświata. Dosyć ciekawe podejście zważając na to, że nikt jeszcze owego urządzenia nie zbudował.

Potężny komputer ma być takich rozmiarów, by mógł obsługiwać sieć radioteleskopów których powierzchnia równa ma być jednemu kilometrowi kwadratowemu. Projekt Square Kilometre Array (SKA) zakłada rozmieścić trzy tysiące teleskopów na półkuli południowej tj. w Australii, RPA i Nowej Zelandii, które będą czulsze o 50 razy od dzisiejszych radioteleskopów. Ich zadaniem będzie obserwacja galaktyki i pomoc w poznaniu natury tej materii, a co za tym idzie możliwe że dowiemy się wszystkiego co wydarzyło się od początku wszechświata, nawet do 13mld lat wstecz.

Urządzenie SKA, według dr Ian Griffina z brytyjskiego stowarzyszenia naukowego, może zrewolucjonizować rozumienie wszechświata, gdyż dzięki tak ogromnej powierzchni teleskopów istnieje szansa dotarcia do najmniejszych szczegółów galaktyki. Przy okazji stowarzyszenie chce przyjrzeć się teorii względności. W samą budowę tego potężnego mechanizmu zaangażowanych jest 2o krajów, w tym oczywiście Polska a koszt tego przedsięwzięcia to około 1,5 mld dolarów. Start misji szacuje się za cztery lata, natomiast zakończenie przewiduje się w 2024 roku.

Do obsługi SKA potrzebny jest właśnie taki komputer, który będzie umiał analizować codziennie dwukrotnie więcej danych, niż w tym samym czasie przepływa przez cały Internet. To epokowe urządzenie, nad którym swoje prace rozpoczęli inżynierowie IBM wraz z firmą ASTRON.

Taki komputer ma ponoć wystarczyć, by poradzić sobie z kilkoma eksabajtami informacji każdego dnia. To sto razy więcej danych niż dostarcza obecnie zderzacz hadronów. Czekamy i zobaczymy, czy gra jest warta świeczki. Może to Nasza szansa na to, by w niedalekiej przyszłości poznać historię Naszej planety, a może nawet zajrzeć w przyszłość…

Izabela Posłajko

www.ibm.com
www.dailymail.uk

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry