Rozszerzona rzeczywistość od Google

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, GADŻETY, KOMPUTERY, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

W świecie tak rozległych rozwiązań technologicznych, gdzie rządzą komputery i Internet, firma Google stoi na czele podmiotów wpływających na kształtowanie takiej technologicznej przyszłości. Gigant z Mountain View zaskoczył wszystkich i ogłosił nowe prace nad projektem „Project Glass” czyli okulary o rozszerzonej rzeczywistości.

Okulary Google mają być podłączone zdalnie do usług oferowanych przez Google, wraz z mapami, telefonią komórkową, street View i wiele innych. Oryginalny koncept „Augmented Reality” zakłada rozszerzoną rzeczywistość w zasięgu naszego wzroku. Chodzi tu o możliwości generowania komputerowo informacji na rzeczywisty obraz. Cały proces wymaga dużego nakładu mocy przerobowej i skomplikowanej heurystyki, która upodabnia działanie komputera do mózgu człowieka. System trzeba zaprogramować tak, by komputer rozróżniał, że okno to okno, a to co widzimy za nim to zewnętrzny świat.

Nikt nie był tak przygotowany do projektu rzucającego wyzwanie przyszłości jak Google. Można to stwierdzić nawet teraz, kiedy do ostatecznego kształtu okularów firmę dzieli jeszcze długa droga. Ale dobrze wiemy, że firma na pewno podoła takiemu wyzwaniu patrząc wstecz na zdobywane doświadczenia w zakresie systemów Android, algorytmom porównawczym, czy mapom Google.

Nie wiemy dokładnie jakie są szczegóły całej wizji „Project Glass”. Wiemy natomiast, czego wymagają takiego typu okulary. Przede wszystkim to wyświetlacz, który musi być w pełni zaawansowanym kawałkiem technologii a niestety istnieje mało firm specjalizujących się w produkcji kompletnie przeźroczystych ekranów, na które nakłada się cyfrowy obraz tak, by był widoczny dla naszych oczu ale nie powodując dyskomfortu w zakresie ostrości grafiki. Kandydatem na to stanowisko może być Lumus OE-31, ekran który pozwala generować rozdzielczość 640-320 pikseli i może on pozycjonować treści, nie zaburzając przy tym postrzegania świata zewnętrznego.

Niezbędnym elementem tego projektu są również dwie kamery, z których pierwsza to zewnętrzny świat a druga to element zbierający ruchy gałki ocznej w celu sterowania interfejsem wewnętrznym.

Wyżej wymienione elementy wymagają jedynie doszlifowania w zakresie energii do zapewnienia ciągłej pracy oraz odpowiedniej mocy obliczeniowej. Google czeka teraz wiele lat pracy, ale gigantowi należy się szacunek za próbę podjęcia takiego typu prac. Czekamy więc z niecierpliwością na prototyp okularów będących dowodem, iż przyszłość to dziś….

Izabela Posłajko
Googlesystem.blogspot.de
internetzona.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry