[Z sieci] Według ekspertów tragedia „Titanica” już się nie powtórzy

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, CIEKAWOSTKI, MOTORYZACJA, ŚWIAT

Brytyjski naukowiec i ekspert budownictwa okrętowego, po przeanalizowaniu przyczyn zatonięcia Titanica oraz zmian w rozwiązaniach konstrukcyjnych okrętów i wyszkoleniu załogi dokonanych w czasie ostatnich 100 lat uważa iż katastrofa okrętowa z przyczyn naturalnych na taką skalę już się nie powtórzy – poinformował portal University of Southampton.

Ekspert konstrukcji okrętowych i bezpieczeństwa statków, prof. Ajit Shenoi kierujący Southampton Marine and Maritime Institute na University of Southampton dokonał analizy katastrofy RMS Titanic, który zderzył się z górą lodową w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 i zatonął pociągając na dno 1539 osób.

Według brytyjskiego naukowca, tragedia miała dwie przyczyny. Pierwsza związana była z niedostatkami technologicznymi – niedostateczną ilością łodzi i tratw ratunkowych, złymi materiałami użytymi w konstrukcji kadłuba statku i osłabieniem konstrukcji grodzi wodoszczelnych przez rozmieszczenie ich zbyt rzadko i wykonanie ze zbyt cienkiej stali. Druga przyczyna związana była z działaniami załogi – jej wyszkoleniem, niewykorzystanymi możliwościami lepszej komunikacji i zarządzania ewakuacją i braku jasnego określenia obowiązków każdego członka załogi i oficera.

Jak stwierdził prof.Shenoi, po tej katastrofie żegluga pasażerska na ogół jest bezpieczna, zaś zmieniono przepisy dotyczące ilości łodzi ratunkowych i środków ratunkowych na pokładzie, praktycznie nie przestrzegane w czasach „Titanica”.

Spowodowało to, że katastrofy statków pasażerskich, które zdarzyły się później m.in. promów „Jan Heweliusz”, „Herald of Free Enterprise”, „Estonia” czy statków pasażerskich jak „Costa Concordia” mimo zdecydowanych błędów w wyszkoleniu załogi, dowodzeniu czy prowadzeniu akcji ratowniczej oraz problemów konstrukcyjnych, nie pociągnęły one za sobą tyle ofiar co katastrofa Titanica.

Katastrofy z powodów naturalnych, jak w przypadku Titanica, występowały po tym fakcie bardzo rzadko, zaś największa katastrofa morska – zatonięcie filipińskiego promu MV Dona Paz, które pociągnęło za sobą 4341 ofiar śmiertelnych – została spowodowana kolizją i pożarem.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry