Gwiazda HD 10180 może mieć więcej planet niż nasz Układ Słoneczny

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

Tego zaskakującego odkrycia dokonał astronom Mikko Tuomi z Uniwersytetu Hertfordshire. Naukowiec zaobserwował, że wokół gwiazdy HD 10180 może krążyć system planet, który składa się aż z 9 obiektów astronomicznych. Jeżeli badanie astronoma zostałoby ostatecznie potwierdzone, oznaczałoby to, że nowy układ byłby największym odkrytym systemem planet!

fot. NASA


Gwiazda HD 10180 znajduje się tylko 130 mln lat świetlnych od Ziemi i jest bardzo zbliżona do Słońca pod względem masy, temperatury, jasności i składu chemicznego. Jej planety są mniej więcej wielkości Neptuna, a ich pełne okrążenie wokół gwiazdy HD 10180 wynosi 1-2 dni dla najbliżej i 68 dni dla najdalej położonej planety. Te obiekty astronomiczne znajdują się bardzo blisko swojej gwiazdy, dlatego panuje na nich zbyt wysoka temperatura, by mogło tam istnieć jakiekolwiek życie.

Sześć pierwszych planet zostało zauważonych już wcześniej dzięki wykorzystaniu teleskopu HARPS, a kolejne przez powtórną analizę danych przez użycie różnych technik. Tuomi uważa, że jego nowe odkrycia potwierdza istnienie siódmej planety na orbicie wokół HD 10180, lecz dwie pozostałe wymagają jeszcze więcej dowodów, zanim będą mogły być w pełni uznane za planety.

Aleksandra Kurzyńska

Popsci, digitaljournal 

Powiązane wpisy

  • piteraak

    planety są obecnie odkrywane w obrębie naszej galaktyki i w sumie to dotyczy najbliższych gwiazd a 130mln lat świetlnych wskazuje że mamy doczynienia z układem planetarnym bardzo odległej galaktyki (np. andromeda odległajest o 2mln lat świetlnych)

  • Redakcja

    rzeczywiście… chochlik namieszał… dziękujemy!

  • KMS

    Jak widać dla niektórych gwiazda i planeta jest tym samym. Autor artykułu w pierwszym zdaniu podaje, że układ planet krąży wokół planety. Proszę poprawić błąd.


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry