Już ponad 600 tysięcy komputerów Apple zarażonych trojanem Flashfake

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, KOMPUTERY, POLSKA, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Jak podają liczne portale internetowe na całym świecie trojan Flashfake zainfekował już ponad 600 tysięcy komputerów z zainstalowanym systemem operacyjnym Mac OS X. Specjalnie dla użytkowników komputerów marki Apple na stronach internetowych Kaspersky Labs opublikował test pozwalający na sprawdzenie czy jesteśmy zainfekowani. Jeśli okazałoby się że tak dostępne jest także darmowe narzędzie usuwające szkodliwy program FlashFake z zarażonych systemów.

Jak działa Flashfake ?. W celu zainfekowania komputerów potencjalnych ofiar stojący za botnetem cyberprzestępcy instalowali trojana, który przenikał do komputerów użytkowników bez ich wiedzy, wykorzystując znane od dawna luki w zabezpieczeniach Javy (np. wystarczyło samo wejście na zainfekowaną stronę internetową).

Analiza wykazała, że botnet składa się już z ponad 600 000 zainfekowanych komputerów, przy czym do najbardziej dotkniętych regionów należą Stany Zjednoczone (300 917 zainfekowanych komputerów), Kanada (94 625), Wielka Brytania (47 109) oraz Australia (41 600), prawdopodobnie ze względu na popularność maszyn Apple w tych krajach.

Przy użyciu heurystycznej metody „OS fingerprinting” analitycy zdołali ustalić, jakie systemy operacyjne były wykorzystywane na zainfekowanych komputerach, i stwierdzili, że 98% najprawdopodobniej działało pod kontrolą systemu Mac OS X. Analitycy przypuszczają, że pozostałe 2% maszyn, na których zainstalowano bota, to również Maki.

Aktualnie nie wykryto specjalnie szkodliwych aktywności omawianego trojana, zagrożenie nadal cały czas istnieje i jest bardzo poważne, ponieważ szkodnik ten działa jako tzw. downloader na komputerach użytkowników. Oznacza to, że cyberprzestępcy odpowiedzialni za botnet Flashfake mogą łatwo opublikować aktualizacje lub inne nowe szkodliwe oprogramowanie np. potrafiące kraść poufne informacje, takie jak hasła dostępu czy numery kart kredytowych .

Mimo że prawie trzy miesiące temu Oracle opublikowało łatę na lukę wykorzystywaną do przyłączania maszyn do botnetu, Apple opóźniał wysłanie aktualizacji bezpieczeństwa swoim klientom aż do 2 kwietnia.

Korzystasz z komputera marki Apple i systemu MacOS X wykonaj następujące czynności:
1)Wejdź na stronę http://www.flashbackcheck.com/ i sprawdz czy Twój komputer jest zainfekowany.
2)Jeśli nie pobierz łatkę dla systemu ze strony Apple: http://support.apple.com/kb/HT1222
3)Jeśli niestety flashfake dopadł Twoją maszynę oczyść ją korzystając ze specjalnie przygotowanej przez Kaspersky Labs aplikacji http://support.kaspersky.com/downloads/utils/flashfake

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry