Rooney Mara – dziewczyna z tatuażem

AKTUALNOŚCI, FILM, GWIAZDY, POLSKA, ROZRYWKA

„Dziewczyna z tatuażem” stała się pierwszym prawdziwym sukcesem. Jeszcze 15 lat temu odtwórczyni głównej roli w filmie nie interesowała się ani teatrem, ani kinem. Twierdziła, że sztuka jest niepoczesną sprawą, w której łatwo złapać niepowodzenie. Jednak wspólne oglądanie starych obrazów razem z mamą spowodowały zmianę poglądów.

Patricia Rooney Mara urodziła się 17 kwietnia 1985 roku w Bedford (stan Nowy Jork). Członkowie jej rodziny nigdy nie mieli związku z żadnym rodzajem sztuki, jednak odgrywali bardzo ważne role: pradziadek Mary Art Rooney założył Pittsburgh Steelers (zawodowy zespół futbolu amerykańskiego), inny pradziadek Tim Mara był fundatorem New York Giants (zespół futbolu amerykanskiego z siedzibą East Rutherford); dziadek ze strony ojca Wellington Mara przez długi czas był współwłaścicielem Giantsów, dziadek ze strony matki Tim Rooney od 1972 roku prowadzi Yonkers Raceway; wujek jest Ambasadorem USA w Irlandii i współzałożycielem organizacji charytatywnej The Ireland Funds.

W 2003 roku Mara ukończyła Fox Lane High School, po czym pojechała w 4-miesięczną podróż po Ameryce Południowej (odwiedziła Peru, Ekwador, Boliwię). W 2010 roku dziewczyna dostała dyplom z psychologii, którą studiowała w New York University. Natomiast karierę aktorską rozpoczęła, jeszcze będąc studentką: zagrała w kilku krótkometrażowych filmikach na Uniwersytecie Nowojorkskim.

Prawdziwą rolę w filmie Rooney Mara otrzymała dopiero w 2005 roku: razem z siostrą Kate pojawiła się w obrazie „Ulice strachu: Krwawa Mary”. Później zaczęła pracować w serialu telewizyjnym „Prawo i Bezprawie”, gdzie wcieliła się w dziewczynę, która pogardliwie odnosi się do otyłych ludzi.

W 2009 roku zagrała od razu w kilku obrazach: „The Winning Season”, „Friends With Benefits”, „Youth in Revolt”, “Dare” oraz „Tanner Hall”. W ostatniej produkcji dostała jedną z główny ról – wcieliła się w Fernandę, która romansuje z żonatym mężczyzną. A po filmie „Dare” znalazła się na liście magazynu „Filmmaker” – 25 nowych twarzy w niezależnym kinie.

W 2010 roku zaczęła się jej współpraca z reżyserem Davidem Fincherem. Najpierw wystąpiła w roli Eriki Albright w „The Social Network”– dziewczyny Marka Zuckerberga, który po zerwaniu z nią tworzy portal społecznościowy Facebook; później zagrała rolę Lisbeth Salander w filmie mającym ostatnio swoją premierę „Dziewczyna z tatuażem”.

Żeby dostać pracę w tej produkcji, Rooney Mara walczyła z bardziej znanymi gwiazdami kina, m.i. Natalie Portman, Scarlett Johansson, Mią Wasikowską oraz Jennifer Lawrence. W „Dziewczynie z tatuażem” wcieliła się w rolę zamkniętej w sobie biseksualistki, która może znaleźć najskrytszą informację o kimkolwiek – nawet dziennikarzu Mikaelu Blomkviscie (Daniel Craig).

To temu mężczyźnie dziewczyna będzie pomagać w rozwiązaniu szeregu morderstw. Dla tego, żeby wyglądać jak przedstawicielka gotyckiego stylu z lat 80., aktorka przekłuła uszy w czterech miejscach, zrobiła kolczykowanie ust, brwi, nosa i piersi, wybieliła brwi oraz zrobiła tymczasowy tatuaż.

W rzeczywistości Rooney Mara wygląda zupełnie inaczej: jest uśmiechnięta miłą dziewczyną. Tym bardziej zajmuje się dobroczynnością. Współpracuje z funduszem „Faces of Kibera”, który zabezpiecza dzieci-sieroty w Kibery mieszkaniem, jedzeniem i pomocą medyczną.

Odnośnie życia prywatnego, Rooney Mara nie ma chłopaka, ale marzy o tym, żeby był on sportowcem, ponieważ sport jest nieodłączną częścią zainteresowań jej i jej rodziny.

Iryna Kukharuk

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry