NASA przedłużyła aż dziewięć misji kosmicznych

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, NAUKA, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała o przedłużeniu dziewięciu misji kosmicznych, w tym projektów Kepler, Spitzer oraz udziału w europejskiej misji Planck. Rekomendowane jest też dalsze użytkowanie Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

KENNEDY SPACE CENTER, FLA. -- STS-51-L: Challenger


Przegląd działających misji kosmicznych został wykonany przez Wydział Astrofizyki NASA. Ocenie poddano m.in. stan techniczny instrumentów, znaczenie naukowe uzyskiwanych wyników, synergię z innymi projektami

Misja Kepler, która poszukuje „drugiej Ziemi” i innych planet pozasłonecznych, będzie trwać dłużej – do roku 2016. Obserwatorium zostało wystrzelone w kosmos 2009 roku i początkowo zakładano jego pracę przez trzy i pól roku.

Kosmiczny Teleskop Spitzera został umieszczony na orbicie w 2003 roku. Jego domeną są obserwacje w podczerwieni. W 2009 roku wyczerpały się zapasy chłodziwa (tak jak planowano), ale nie zakończyło to eksploatacji instrumentu, który nadal prowadzi obserwacje (m.in. bada atmosfery planet pozasłonecznych). Zgodnie z życzeniami zespołu misji, teleskop otrzyma dwa dodatkowe lata pracy – do końca roku fiskalnego 2014, z zakończeniem operacji w roku 2015.

Obserwatorium Rentgenowskie Chandra będzie działać jeszcze co najmniej do 2014 roku, nie wykluczając dalszej eksploatacji aż do 2016 roku. Pracujący w zakresie promieniowania gamma teleskop Fermi otrzymał rekomendację do dalszego finansowania misji do 2016 roku.

Najstarszym z przeanalizowanych projektów jest Kosmiczny Teleskop Hubble’a (HST), który działa od 22 lat. Rekomendowane jest przedłużenie jego działania do 2016 roku z dotychczasowym poziomem finansowania.

NASA zdecydowała też o przedłużeniu o rok swojego udziału w europejskiej misji Planck. Obserwatorium to zostało wystrzelone w 2009 roku i bada mikrofalowe promieniowanie tła, będące pozostałością po Wielkim Wybuchu. Stany Zjednoczone będą też dłużej partycypować w japońskiej misji rentgenowskiej Suzaku (do marca 2015 roku).

Z innych misji kosmicznych przedłużone zostaną: XMM-Newton do badań promieniowania rentgenowskiego – do marca 2015 roku, Fermi – do 2016 roku, Swift do wykrywania błysków gamma – do 2016 roku.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry