Legalna Kultura wchodzi do kin i nie tylko, czyli jak artyści edukują o legalnych źródłach kultury

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, INTERNET, KONWERGENCJA, MEDIA, POLSKA, STRONY WWW

Jeśli po zgaszeniu świateł w kinie usłyszycie hasło „Kino to emocje. Zapraszam na emocje z legalnego źródła”, to właśnie mieliście pierwszy kontakt z kampanią Legalna Sztuka. Głosy należą do ambasadorów kampanii, czyli Danuty Stenki, Zbigniewa Zamachowskiego, Agnieszki Grochowskiej, Cezarego Kosińskiego i wielu innych artystów.

Kampania Legalna Kultura ma na celu edukowanie o legalnych źródłach kultury i zwalczanie piractwa w sieci. Jednym z jej działań jest otworzenie strony internetowej, www.Legalnakultura.pl, na której będzie zebranych ponad 100 linków do legalnych źródeł.

Celem stworzenia bazy legalnych źródeł jest ułatwienie korzystania z ogromnych zasobów światowego i polskiego Internetu. W bazie wskazywane są zarówno źródła bezpłatne, gromadzące zasoby domeny publicznej, dostępne na wolnych licencjach, jak i źródła komercyjne.

Legalna Kultura ma służyć budowaniu poczucia odpowiedzialności za rozwój kultury oraz integrować środowiska odbiorców i twórców. Ważnym elementem tego procesu jest edukacja. Także w zakresie zgubnych skutków plagiatu i promocji dobrych praktyk w szkole. Uczmy dzieci nie ściągać!

Jakubowska, prezeska organizacji, jest oburzona faktem, że zamiast do twórców, pieniądze trafiają do kogoś, kto bezprawnie zamieszcza linki w sieci. Jak powiedziała w wywiadzie dla miesięcznika Film „Wiele nielegalnych serwisów pobiera opłaty za dostęp do swoich zasobów, pozostawiając użytkownika w przekonaniu, że skoro płaci, to ogląda legalnie”.

Jakubowska również uważa, że płacąc za sztukę, stajemy się jednocześnie jej twórcami. Stąd jedno z naczelnych haseł kampanii: „Nie musisz być artystą, aby tworzyć sztukę”.

Organizatorzy kampanii planują także akcje edukacyjne i konkursy promujące legalne źródła sztuki w Internecie. Mają oni też nadzieję na zmianę świadomości Polaków, którzy zmienią swoje nawyki związane z konsumpcją sztuki.

Edyta Bryła

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry