Już jutro nastąpi zakrycie gwiazdy przez obiekt transneptunowy

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA

Już jutro,we wtorek 17 kwietnia jeden z największych obiektów transneptunowych, Quaoar, zakryje gwiazdę. O tejże gratce dla miłośników obserwacji astronomicznych przy pomocy teleskopu – informuje Sekcja Obserwacji Pozycji i Zakryć Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Będzie to najciekawsze tego typu zjawisko w okolicach Polski w tym roku. Zakrywana gwiazda nosi oznaczenie UCAC2 26033679 i ma jasność obserwowaną 11,4 magnitudo. W innych przypadkach zakrywane gwiazdy są dużo słabsze.

Fot: wizualizacja/koncept artystyczny- NASA

Sprawcą zakrycia będzie obiekt (50000) Quaoar – jeden z największych obiektów krążących w Układzie Słonecznym poza orbitą Neptuna (tzw. obiekt transneptunowy), odkryty w 2002 roku przez Chada Trujillo i Mike’a Browna. Jego średnica oceniana jest na 890 km. Posiada odkryty w 2007 roku księżyc o nazwie Weywot i średnicy około 95 km.

Do zjawiska zakrycia dojdzie 17 kwietnia o godz. 02.21:46 UT (czyli o 04.21:46 czasu urzędowego w Polsce). Ma ono trwać do 105 sekund. Pas, w którym można obserwować zjawisko, nie przebiega przez terytorium Polski, ale w pobliżu. Obliczenia zostały jednak wykonane na podstawie zbyt małej ilości pomiarów i faktyczny moment zjawiska może różnić się nawet do 11 minut – w takiej sytuacji obserwacje dokonane z naszego kraju mogą być bardzo istotne.

Dokładniejsze informacje na temat zakrycia oraz wskazówki w przypadku, gdy ktoś dysponuje odpowiednim sprzętem i pragnie wykonać obserwacje mające znaczenie naukowe, można uzyskać w Sekcji Obserwacji Pozycji i Zakryć PTMA (http://sopiz-ptma.astronomia.pl)

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry