„Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze” – magnetyczna i inspirująca historia już w kinach

AKTUALNOŚCI, FILM, POLSKA, ROZRYWKA

Dokument „Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze” można oglądać w kinach od czwartku. Film określany również jako produkcja etnograficzna jest dziełem reżysera Dmitirija Wasikowa, oraz scenarzystów Rudolfa i Wernera Herzogów. „Chociaż wydaje się, że to zima, trwa tutaj wiosna. Ta wioska leży w samym sercu Syberii – ogromnej krainy o powierzchni większej niż USA.

sxc


Niekończąca się dzikość, która otacza to miejsce, znana jest jako tajga. Żadnych dróg, żadnej kolei. Tylko zamarznięta rzeka Jenisej” – mówi narrator filmu, Werner Herzog. Obraz prezentuje wyjątkową i zarazem naturalną opowieść o mieszkańcach, miejscach i zwyczajach ludzie zamieszkujących syberyjską wioskę. Są oni tam odgrodzeni od zewnętrznego świata, a ludzie prowadzą proste i tradycyjne życie, którego tryb jest dyktowany wymaganiami pór roku.

Jasno określone role społeczne, które nie byłyby ani naturalne ani do zaakceptowania na Zachodzie, są tam źródłem spokoju i niezachwianego poczucia bezpieczeństwa. Film był nagrywany przez okrągły rok, podczas którego kamera rejestrowała fascynujące i pełne prostoty opowieści mieszkańców tajgi. Film udowadnia, że możliwe jest życie w symbiozie z naturą, gdzie człowiek nie musi mieć nad nią przewagi, aby ją poskromić.

Edyta Bryła
Stopklatka.pl, wyborcza

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry