Wredota i bycie niemiłym spowodowane genami?

AKTUALNOŚCI, NAUKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZDROWIE I URODA

„Psychological Science” donosi, że ludzie mogą być mniej lub bardziej mili z przyczyn genetycznych.

Naukowcy z Uniwersytetu Buffalo (USA) oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli, że uprzejmość i szczodrość przynajmniej w pewnej części związane są z cechami genetycznymi.

sxc

Zespół Michela Poulina (University at Buffalo) obserwował zachowania osób, mających różne wersje receptorów dla hormonów wazopresyny i oksytocyny. Wcześniejsze badania wskazywały, że hormony te wpływają na sposób, w jaki się do siebie odnosimy.

Oksytocyna pobudza zachowania macierzyńskie, a osoby wystawione na jej działanie w warunkach laboratoryjnych są bardziej towarzyskie.

Ponieważ u różnych osób istnieją różne, uwarunkowane przez geny, wersje receptorów dla oksytocyny i wazopresyny, naukowcy postanowili sprawdzić, czy ich rodzaj wpływa na reakcje ludzi w przypadku zbiórki na cele dobroczynne, płacenie podatków, zgłaszanie przestępstw czy zasiadanie w ławie przysięgłych. Na podstawie sondaży internetowych ustalono, jakie poglądy na te i inne zagadnienia mają ankietowane osoby.

Później od 711 z nich udało się uzyskać próbkę śliny w celu przeprowadzenia analizy DNA. Okazało się, że osoby, które oceniały świat jako przerażający były mniej skłonne do pomagania innym – chyba, że miały specyficzną wersję genu kodującego receptory dla hormonów.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry