Nowe zaawansowane szkła kontaktowe iOptik w amerykańskiej armii?

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, GADŻETY, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Liczne media poinformowały o tym,że amerykańska armia chce wdrożyć nowy typ szkieł kontaktowych – rozszerzających pole widzenia żołnierzy, umożliwiających wyświetlanie w okularach informacji o polu walki i wyostrzających obraz otoczenia.

Umowę dotyczącą rozwoju technologii szkieł typu iOptik podpisała Agencja Zaawansowanych Projektów Obronnych USA (DARPA) oraz firma Innovega, której badacze stworzyli i rozwijają nową technologię. Dodatkowe środki finansowe na badania nad iOptik ma przeznaczyć Departament Obrony USA.

Jak poinformowała BBC, nowe szkła mają stanowić komplet z nowymi okularami – wyświetlaczami sytuacji bojowej przypominającymi lotnicze wyświetlacze HUD (Head Up Display). Podobnie jak w przypadku HUD, także na wewnętrznej stronie nowych okularów mają być wyświetlane informacje dotyczące pola walki, np. miejsca i odległości do stanowisk wroga czy elewacji terenu.

Soczewki i szkła mają także wyostrzać widziany obraz i rozszerzać pole widzenia. Jak powiedział BBC dyrektor wykonawczy Innovega, Steve Willey, soczewki te umożliwiają żołnierzowi jednocześnie ostre widzenie obiektu znajdującego się w bezpośredniej bliskości i obiektu dalekiego, co jest niemożliwe dla człowieka bez takich soczewek.

Według „Technology Review” jest to możliwe, ponieważ środkowa część każdej soczewki przesyła obraz z HUD do środka źrenicy, podczas kiedy zewnętrzna część przesyła obraz ze środowiska na jej obrzeże. Dzięki dwóm odpowiednio skonfigurowanym filtrom, siatkówka otrzymuje jednocześnie oba obrazy.

Jak twierdzi Willey, poza zastosowaniami militarnymi technologia iOptik może być używana także wyświetlaniu obrazu trójwymiarowego w kinach oraz w przypadku chorób oczu, których efektem jest utrata zdolności ostrego widzenia.

Obecnie pod egidą amerykańskiej rządowej agencji leków i sprzętu medycznego FDA, odbywają się testy kliniczne, które mają potwierdzić brak istotnych efektów ubocznych i wypracować technikę leczenia przy użyciu szkieł wykonanych w tej technologii.

PAP – Nauka w Polsce

Od Redakcji: To wszystko zostało przepowiedziane w książce Michio Kaku „Fizyka przyszłości”, która polecamy 😉 Dowiecie się z niej dodatkowo co nas czeka za kilkanaście lat…

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry