„Blogersi” – o blogach i blogerach z przeszłości? [video]

AKTUALNOŚCI, INTERNET, POLSKA, SOCIAL MEDIA

Krótkometrażowy dokument „Blogersi” po 5 miesiącach od premiery wreszcie został udostępniony na YouTubie. Dotychczas film Jarosława Rybusa można było zobaczyć tylko na specjalnych pokazach. Dokument rekonstruuje obraz blogowania z pamiętnikowego na społecznościowego i zakreśla wpływ jaki ma ono na życie publiczne.

Zdjęcie z planu filmowego BLOGERSI. Z prawej bloger Artur Kurasiński. Fot. unipublica.com

Rybicki w jednym z wywiadów powiedział, że pomysł na film przyszedł, gdy obserwował debaty między blogerami a politykami. Przedstawiciele blogowych platform byli brani na tyle poważnie, że mogli zadawać pytania i przeprowadzać wywiady. Rybicki uznał, że nastał czas aby to blogerom zadać pytania. Film przedstawia również blogowiska w zestawieniu z tradycyjnymi mediami, których przedstawicielami w filmie są Jacek Żakowski i Kamil Durczok.

Inspiracją tytułu „Blogersi” był z kolei tytuł innego filmu, „Blokersi” Latkowskiego, który przedstawił subkulturę Blokersów. Aluzja okazała się o tle trafna, że tak jak blokersi, filmowi „blogersi” odnajdują swój, relatywnie nowy sposób aby skorzystać ze swobody wypowiedzi i wyrazić swoje odczucia.

Film również zakreśla historię blogów, które przestały już być internetowymi pamiętnikami a ich siła przekazu zaczęła kształtować politykę, a także marketing. Niestety zmiany w sferze Internetu następują jednak tak szybko, że od 2010, kiedy reżyser zaczął zbierać materiały do filmu, film zdążył się zdeaktualizować.

Blogosfera 2012 roku nie jest już tym, czym była 2 lata temu. Niektórzy więc uznają już film za dokument historyczny, a nie obraz rzeczywistości. Mimo to, staranna i wnikliwa analiza diametralnych zmian w mediach zachęca do własnych przemyśleń na temat dynamiki środków debaty społecznej, której niechcący, jako internetowa widownia, jesteśmy twórcami.

Edyta Bryła
Spiderwebs.pl, di.com.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry