Atak phishingowy na użytkowników PayPal

INTERNET, STRONY WWW

Jeżeli korzystasz z systemu płatności internetowych PayPal – uważaj! Firma ESET zajmująca się ochroną antywirusowa wykryła, że cyberprzestępcy przepuszczają atak na użytkowników PayPala w postaci niewinnie wyglądającego maila od no-reply@service.fr, który ma ,,wymusić’’ podanie danych dotyczących karty kredytowej naiwnych internautów.

W treści e-maila jest napisana wiadomość po angielsku, z której użytkownik dowiaduje się, że jego karta kredytowa przypisana do konta na PayPal została zablokowana w celu bezpieczeństwa, a jedynym sposobem na jej odblokowanie jest zaktualizowanie danych użytkownika. Aby to zrobić należy otworzyć załącznik zawarty w mailu(format HTML lub HTM), a następnie wypełnić formularz, w którym podajemy wszystkie istotne informacji dotyczące karty kredytowej, które mogą zostać bez problemu przechwycone.

Phishing – czyli wyłudzenie poufnych informacji osobowych, haseł, lub jak w tym przypadku danych kart kredytowych, przez podszywanie się pod godne zaufania instytucje czy osoby, jest co raz częstszym zjawiskiem w Internecie. Jak się przed nim chronić?

Takie wiadomości – pułapki mogą zostać zatrzymane przez program obsługi poczty, który blokuje uruchomienie załącznika w wiadomościach, dlatego warto uaktualniać pocztę e-mail oraz przeglądarkę WWW. W unieszkodliwieniu takiego maila może pomóc także filtr antyspamowy programu antywirusowego.

Warto jednak polegać na swoim zdrowym rozsądku i pamiętać, że serwisy, a w szczególności banki i instytucje finansowe nigdy nie wysyłają listów z prośbą o ujawnienie po przez wypełnianie formularza jakichkolwiek naszych danych. W razie otrzymania takiego maila zawsze można zadzwonić do administratora i wyjaśnić zaistniałą sytuację. Poza tym należy zwracać uwagę na adres maila – w tym przypadku jest on wysłany z francuskiej domeny, a napisany w języku angielskim, co również powinno wzbudzić naszą czujność.

Aleksandra Kurzyńska

Eset

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry