Maksimum tegorocznych Liridów dopisało – obserwatorzy zadowoleni

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POGODA, POLSKA

Maksimum tegorocznych Liridów wypadło w czasie idealnym dla obserwatorów w Polsce i było odrobinę wyższe niż oczekiwali astronomowie – podaje International Meteor Organization (IMO) na swojej stronie internetowej.

fot: (NASA/MSFC/Danielle Moser)

Na stronie IMO można zobaczyć wykres aktywności roju, aktualizowany na bieżąco wraz z napływem nowych danych od obserwatorów.

Maksimum aktywności roju występuje zazwyczaj w okolicach nocy z 21 na 22 kwietnia, z tym, że co roku może to być inny moment. W tym roku największych liczb godzinnych naukowcy oczekiwali w przedziale od godziny 23.30 do aż 10.30 z najbardziej prawdopodobnym momentem w okolicy godziny 7.30.

Lirydy okazały się szczególnie łaskawe dla obserwatorów w Europie, w tym także tych znajdujących się w Polsce. Z danych zaprezentowanych przez IMO wynika bowiem, że najwyższe liczby godzinne odnotowano 22 kwietnia o godzinie 2.12 naszego czasu. W tym momencie w Polsce, panowały praktycznie idealne warunki do obserwacji roju, które gwarantowały dojrzenie nawet około 30 „spadających gwiazd” na godzinę.

Rój Lirydów wciąż jest aktywny, a jego ostatnie meteory będzie można podziwiać jeszcze w okolicach 25 kwietnia.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry