Film Dnia: Chłopięcy świat (1993)

AKTUALNOŚCI, FILM, GWIAZDY, POLSKA, ROZRYWKA

Bezrobotna rozwódka wraz synem przybywa do nowego miasta. Tutaj poznaje mechanika samochodowego, za którego wychodzi za mąż. Nastoletni syn Toby zaczyna wchodzić w wiek dojrzewania i nie może porozumieć się z nowym ojcem, który okazuje się sadystycznym tyranem – to opis dystrybutora filmu z 1993 roku „Chłopięcy świat”.

Wydaje się, że fabuła raczej nie zachwyci, ale jest wprost przeciwnie – film zachwyca, a tym bardziej jeśli jesteś miłośnikiem USA z lat 50. XX wieku. Opowiada on historię jakich wiele było w latach 50., ale jakich wiele również i dziś – kobieta po przejściach wiąże się z mężczyzną, który wydaje się być idealny w każdym calu. Wkrótce jednak okazuje się, że Dwight lubi zaglądać do kieliszka, a w dodatku jest napastliwy i wybuchowy. Co więcej, dorastający i coraz bardziej zbuntowany syn kobiety nie może dogadać się z ojczymem.

Młody chłopak postanawia za wszelką cenę wydostać się z miasteczka, w którym nie widzi dla siebie żadnych perspektyw, a pomysł ten nie podoba się „troskliwemu” ojczymowi, który robi wszystko by popsuć plany chłopaka. „Chłopięcy świat” mógłby być historią niejednego chłopca, ale w tym przypadku jest to adaptacja autobiograficznej powieści Tobiasa Wolffa.

Leonardo DiCaprio jako nękany psychicznie i fizycznie chłopak wypadł bardzo naturalnie i śmiało mogę stwierdzić, że jest to jedna z najlepiej zagranych ról tego aktora w całym jego dorobku – bez wątpienia przewyższa występ w kasowym hicie wszech czasów „Titanicu”. Robert De Niro zagrał zakompleksionego ojczyma, który pod przykrywką siły i chęci dominacji próbuje ukryć swoją słabość. Początkowo wydaje się, że mężczyzna rzeczywiście ma na uwadze dobro chłopca, jednak szybko okazuje się, że tak w rzeczywistości nie jest.

De Niro czyli Dwight Hansen chciał by Toby był taki sam jak on w tym celu powoli go osaczał, zresztą w filmie mówi: „Jeszcze tego nie wiesz, ale ja i Concrete jesteśmy w Twojej krwi. Zrobimy z Ciebie mężczyznę, a po latach mi jeszcze za to podziękujesz. Popamiętasz mnie…mnie i Concrete!”.
Aktorka Ellen Barkin wcieliła się w rolę samotnej matki, która próbuje na nowo poukładać swoje życie. Dokonuje określonych wyborów po to by jej synowi nie zabrakło niczego, okazuje się jednak, że i ona będzie musiała rozliczyć się ze złudzeniami.

Rolę Tobiasa miał zagrać Tobey Maguire, ale reżyser Michael Caton-Jones („Shooting dogs”, „Nagi instynkt 2”) nie był zadowolony z młodego aktora (dla którego miał to być debiut filmowy). Leonardo DiCaprio przyjaźnił się z Maguire’m i chciał by ten mimo wszystko wystąpił w filmie dlatego Maguire zagrał przyjaciela Tobiasa – Chuck’a Bolger’a.

Wspomniane miasteczko Concrete to ospałe, puste i nudne miejsce i tę pustkę możemy odczuć wraz z każdym kolejnym zdjęciem ukazującym miejsce zamieszkania Tobiasa. Jedyną osłodą w tej przytłaczającej scenerii jest muzyka prosto z lat 50. i 60.

Film „Chłopięcy świat” pokazuje siłę marzeń, ale nie jest to kolejna ciepła opowieść o pogoni za marzeniami i wolnością. Jest to wstrząsający film ukazujący prawdziwe życie, które potrafi być czasem tak brutalne jak brutalny był Dwight Hansen. I choćby dlatego warto go obejrzeć.

Źródła: imdb.com, esensja.pl
Tamara Barriga

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry