Polacy w Anglii wolą towarzystwo rodaków

AKTUALNOŚCI, PODRÓŻE, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT

Oszczędność, wymiana informacji, wspólny język, bezpieczeństwo, miłe towarzystwo – to główne powody, dla których Polacy w Wielkiej Brytanii wolą mieszkać w sąsiedztwie rodaków – wynika z badań dr. Michała Szwabe ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

fot. newsfix

Najczęściej wskazywanym powodem zamieszkania wśród Polaków jest możliwość wymiany informacji, np. o ofertach pracy, wyprzedażach, imprezach kulturalnych. 24,4 proc. ankietowanych zaznaczyło ten argument za trzymaniem się blisko krajan.

Drugi najważniejszy powód to dostęp do polskich sklepów i przedsiębiorstw – 17,3 proc. Może to być związane też z oszczędnością. Polscy imigranci trzymając się razem nie muszą uczyć się angielskiego – taki powód wskazało 10,3 proc. ankietowanych. Jeśli pracują i robią zakupy, a także prowadzą życie towarzyskie wśród rodaków, to nie uczą się języka i nie ponoszą związanych z tym kosztów. Ponadto redukują koszty dojazdu do pracy – po prostu mają blisko.

„Zamieszkiwanie wśród Polaków bierze się głównie z oszczędności: imigranci cenią sobie bezkosztowy i szybki dostęp do najistotniejszych informacji oraz możliwość funkcjonowania w polskim otoczeniu bez konieczności nauki języka angielskiego, która jest długotrwała i kosztowna” – wyjaśnił w przesłanej PAP informacji prasowej rzecznik SGH Marcin Poznań.

Ponadto ankietowani wskazywali następujące powody zamieszkania w sąsiedztwie Polaków: 13 proc. wybrało odpowiedź: „chcę być blisko rodziny/znajomych”, 14,9 proc. – „w ten sposób manifestuję tożsamość/przynależność narodową”, 8,4 proc. – „pomogą, kiedy będę w potrzebie”, 8,6 proc. – „czuję się wśród rodaków bezpieczniej”.

W osobnej ankiecie respondenci pytani byli o to jakie najważniejsze powody zdecydowały o wyborze przez nich obecnego miejsca zamieszkania. Najwięcej – 25,6 proc. osób chciało mieć blisko do pracy. 20,8 proc. zależało na zamieszkaniu w pobliżu rodziny i znajomych. Niski czynsz był istotnym powodem dla 18,1 proc. Ważne okazały się też: dobra infrastruktura (15,4 proc.) oraz bezpieczna okolica (13,2 proc.)

„Z analizy przekrojowej wynika także, iż im niższe jest wykształcenie i poziom znajomości języka angielskiego imigranta, tym bardziej ceni on sobie bliskość innych Polaków w miejscu zamieszkania. Natomiast imigranci z wysokim wykształceniem i dobrą znajomością języka angielskiego nie przywiązują już takiej wagi do bliskości innych Polaków i wysokości czynszów; ta druga grupa ceni sobie raczej bezpieczną okolicę i dobrą infrastrukturę” – poinformował rzecznik.

Badania wśród polskich imigrantów w Wielkiej Brytanii dr Michał Szwabe przeprowadził na potrzeby swojej pracy doktorskiej. Zebrał około 650 ankiet, które wypełniali pasażerowie w halach odlotów samolotów do Wielkiej Brytanii, na pokładach samolotów i w autokarach kursujących na Wyspy Brytyjskie. Badane były osoby o różnym statusie materialnym.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry