Mężczyźni mogą dorównać kobietom w długości życia

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZDROWIE I URODA

W Wielkiej Brytanii różnica w długości życia pomiędzy mężczyznami a kobietami zmniejsza się i może zniknąć około roku 2030 – informuje serwis „BBC News – Health”.

sxc


Do takich wniosków doszedł analizując statystyki dotyczące Anglii i Walii prof. Les Mayhew, doradca Office of National Statistics. Różnica w długości życia pomiędzy płciami była największa w latach 70-tych XX wieku. Od tego czasu zarówno kobiety, jak i mężczyźni żyją coraz dłużej – ale w przypadku mężczyzn postęp jest szybszy. Efekt bywa przypisywany temu, że mężczyźni palą coraz mniej – podczas gdy w przeszłości odsetek palących dochodził do 80 proc.

Dłuższemu życiu sprzyjały również zmiany dotyczące pracy – coraz częściej to praca biurowa, coraz rzadziej w fabryce, kopalni czy hucie. Także opieka zdrowotna w Wielkiej Brytanii jest coraz lepsza – a mężczyźni częściej chorują na choroby układu krążenia.

Z drugiej strony kobiety paliły coraz częściej, o czym świadczy choćby rosnąca liczba zachorowań na raka płuca.

Jeśli obecne trendy się utrzymają, w roku 2030 przeciętny mieszkaniec czy mieszkanka Anglii i Walii będzie żyć średnio 87 lat.

Jednak te statystki biorą pod uwagę osoby po 30. roku życia – a chłopcy umierają częściej w pierwszym roku życia, są też bardziej narażeni na szaleństwa młodości w rodzaju sportów ekstremalnych czy wypadków komunikacyjnych.

Cały czas są na świecie kraje, w których przeciętna długość życia zarówno kobiet, jak i mężczyzn jest jednakowa (i niska). Jest tak na przykład w krajach Afryki subsaharyjskiej, gdzie ważną przyczyną śmierci są choroby zakaźne, jednakowo niebezpieczne dla obu płci. Z drugiej strony w Rosji różnica doszła w pewnym momencie do 13 lat na niekorzyść mężczyzn – co wynikało z tamtejszego stylu życia i warunków bytowych.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry