Poznaj samochód dla seniora

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, MOTORYZACJA, SAMOCHODY, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, WIADOMOŚCI

Nowe technologie opracowane na Newcastle University mają pomóc starszym kierowcom jeździć bezpiecznie – informuje serwis „EurekAlert”.

Wiele starszych osób rezygnuje z prowadzenia samochodu, zdając sobie sprawę, że ich reakcje nie są już tak szybkie, jak kiedyś. Ogranicza to jednak ich aktywność i izoluje od otoczenia – zwłaszcza, jeśli mieszkają na wsi.

sxc


Pomóc im ma między innymi program „Granny-Nav”, który wybiera najbezpieczniejsze trasy, pozwalając uniknąć na przykład skrętów w lewo (choć ze względu na odmienne zasady ruchu w wersji angielskiej chodzi o skręty w prawo).

Naukowcy z Newcastle (W. Brytania) przekształcili elektryczny samochód w mobilne laboratorium „DriveLAB”, które oprócz nowej nawigacji ma też system noktowizyjny oraz inteligentny system dostosowania prędkości. Pojazd jest w stanie ocenić koncentrację, poziom stresu i nawyki związane z prowadzeniem dzięki okularom śledzącym ruchy gałek ocznych.

Na razie za kierownicą „DriveLAB” zasiadło już około 20 angielskich i szkockich kierowców po 80. roku życia. Okazało się – między innymi – że sprawia im problemy zachowanie odpowiednio niskiej prędkości na obszarach z jej ograniczeniem. Ten problem można rozwiązać dzięki odpowiedniemu urządzeniu.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry