Przekłamane dokumenty, czyli mockumenty poszerzają „Nowe Horyzonty”

AKTUALNOŚCI, FILM, POLSKA, ROZRYWKA, WYDARZENIA KULTURALNE

Po raz pierwszy w Polsce przegląd mockumentów uświetni festiwalowe wydarzenie filmowe. Mowa tu o wrocławskim 12. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile „Nowe Horyzonty”, którego część będzie poświęcona udawanym filmom dokumentalnym, czyli mockumentom.

stock.xchng

Chociaż mockumenty to filmy o konwencji dokumentu, przedstawiają one wymyśloną przez reżysera rzeczywistość w sposób, jakby istniała ona naprawdę. Selekcjoner sekcji Jan Topolski skomentował, że filmy wybranego repertuaru będą „złośliwe, śmieszne, nostalgiczne, fałszywe, udawane”.

I tak na nadchodzącym wydarzeniu będzie można zobaczyć między innymi słynne „Gry wojenne” Petera Watkinsa z 1966 roku. Film, którego tematyką były skutki wybuchu wojny atomowej w Wielkiej Brytanii, był na tyle realistyczny, że został wyemitowany dopiero kilkanaście lat po premierze.

Podobnie głośne „Oto Spinal Tap” (1984) Roba Reinera nosi miano kultowego i opowiada o, fikcyjnym oczywiście, zespole muzycznym, którego kariera zakończyła się niepowodzeniem. Wyśmiewający showbiznes mock doczekał się nawet sequela, który śledził zespół na wymyślonej trasie koncertowej. Inną ciekawą pozycją jest też „Człowiek ugryzł psa” (1992) Rémy’ego Belvaux i André Bonzela.

Film kwestionuje etyczną stronę filmów dokumentalnych, przedstawiając seryjnego mordercę jako bohatera dokumentu, z którym ekipa filmowa niechcący współpracuje przy popełnianiu zbrodni. „Kenny” (2006) Claytona Jacksona ma przybliżyć historię instalatora przenośnych toalet, a „Fudge 44” (2006) Grahama Jonesa posuwa się o krok dalej i „mockumentuje” ucieczkę kukiełek teatralnych na ulice Tokio. Jako manifest mockumentów polecane jest za to „F jak fałszerstwo” z 1976 Orsona Wellesa. „Nowe Horyzonty” będzie prezentować te i inne filmy tego mało klasycznego gatunku już od 19. lipca.

Edyta Bryła
Film, nowehoryzonty.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry