Sojuz z załogą wrócił z ISS na Ziemię

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

Statek kosmiczny Sojuz TMA-22 z dwoma Rosjanami i Amerykaninem powrócił w piątek na Ziemię z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Lądowanie odbyło się zgodnie z planem na kazachskim stepie, w rejonie na północ od miasta Arkałyk.

The Soyuz TMA-22 spacecraft lands with Expedition 30 Commander Dan Burbank and Flight Engineers Anton Shkaplerov and Anatoly Ivanishin in a remote area outside of the town of Arkalyk, Kazakhstan. Credit: NASA

Powrót z orbity trwał około trzech godzin. Telewizja amerykańskiej agencji kosmicznej NASA pokazała wcześniej Antona Szkaplerowa, Anatolija Iwaniszyna i Daniela Burbanka żegnających się z astronautami pozostającymi na ISS i zajmujących miejsca w ciasnej kapsule. Rodziny astronautów obserwowały lądowanie na monitorze w rosyjskim centrum kontroli lotu.

Astronauci przebywali na ISS od listopada 2011 roku. Dla Szkaplerowa i Iwaniszyna był to pierwszy lot na ISS, natomiast Burbank to weteran, który uczestniczył już w dwóch 12-dniowych misjach amerykańskich wahadłowców kosmicznych.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry