Trylogia ,,Igrzysk śmierci’’ bestsellerem już od ponad 100 tygodni. W czym tkwi jej sukces?

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, FILM, POLSKA, ROZRYWKA, ŚWIAT

Trylogia ,,Igrzysk śmierci’’ cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Już od ponad 100 tygodni znajduje się na liście bestsellerów ,,New York Timesa’’, obecnie ponad milion kopii książek jest drukowanych w Wielkiej Brytanii, a Amazon ogłosił, że Collins jest najlepiej sprzedającym się autorem e-booków. Nie można zapomnieć też o fakcie, ze film ,,Igrzyska śmierci’’ przyniósł jak dotąd 531 mln USD zysków na całym w świecie w zaledwie kilka tygodni, a film nadal przyciąga wiele widzów do kin. W czym tkwi sukces ,,The Hunger Games’’?

W skrócie jest to opowieść o  post-apokaliptycznym społeczeństwie rządzonym przez faszystowskie państwo Kapitol, które utrzymuje poddanych, lecz co roku każdy poddany dystrykt musi wydać parę nastolatków na prawie pewną śmierć. Wybrani trybuci są zobowiązani do walki na śmierć i życie w Głodowych Igrzyskach, a tylko jeden z nich może przeżyć i tym samym wygrać.

Suzanne Collins – autorka trylogii, przyznaje, że na taką koncepcję powieści wpadła, gdy w nocy przełączając z programu na program, oglądała reality-show, w którym młodzi ludzie walczyli o milion dolarów, a następnie obejrzała  materiał filmowy opowiadający o wojnie w Iraku. Collins stwierdziła, że wojna i media łączą się ze sobą w bardzo niepokojący sposób. Jednak ta zależność wrzuciła się jej w oczy dużo wcześniej. Ojciec pisarki brał udział w wojnie w Wietnamie, a ona – jako kilkuletnie dziecko zawsze oglądała wieczorne wiadomości, by dowiedzieć się o losie swojego taty. Taka sytuacja była dla niej przerażającym doświadczeniem.

Na napisanie trylogii miała również wpływ fascynacja mitologią. To właśnie pomysł mściwego stanu, który wysyła młodzież do uboju, pochodzi z Tezeusza i Minotaura, a same igrzyska są wzorowane na walkach gladiatorów w starożytnym Rzymie.

Nie można również zapomnieć o głównej bohaterce – Katniss Everdeen, która zyskała miliony fanów na całym świecie. Dziewczyna ta jest bardzo upartą chłopczycą o dobrym i walecznym sercu. Nie jest jednak postacią papierową – choć przybiera maskę ,,twardzielki’’ i buntowniczki, to jednak przeżywa wiele rozterek i słabości, walczy między własnym egoizmem a poświeceniem się w imię wyższych wartości, czasami jest nieznośnie kapryśna. Jednak sama Collins twierdzi, że książka ta nie opowiada o burzliwym dorastaniu. Jak sama mówi:,, „Nie piszę o młodzieży, lecz piszę o wojnie dla młodzieży’’.

,,Igrzyska śmierci’’ można odczytywać na wiele sposobów, lecz autorka mówi o refleksyjnym podejściu do samej interpretacji. Książka cieszy się obecnie popularnością w równym stopniu wśród dorosłych i młodzieży, a ja osobiście sądzę, że warto ją przeczytać. Czy Wam się spodoba – to zależy od gustu. Lecz jedno jest pewne – zaczynając ja czytać, trudno jest się później od niej ,,oderwać’’.

Aleksandra Kurzyńska
guardian

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry